-
Modlińska 205, Warszawa
- biuro@pigmentologia.pl
- Umów się na rozmowę z nami
- 22 299 55 52
- 7:00-17:00, pon-pt
- zamknięte, sob-nd
- biuro@pigmentologia.pl
-
Co malujesz?
KREATOR
Czy wiesz, że łatwo możesz wybrać idealną farbę za pomocą Naszego prostego kreatora?
SPRAWDŹ > -
Farby i lakiery
-
Tynki
-
Akcesoria malarskie
-
Listwy dekoracyjne
-
Urządzenia
-
System suchej zabudowy
- keyboard_arrow_right Dla profesjonalistów
- keyboard_arrow_right Sklep stacjonarny
- keyboard_arrow_right Koszty dostaw
- keyboard_arrow_right Zwroty / reklamacje
- keyboard_arrow_right Porady / Blog
- keyboard_arrow_right Kontakt

Samodzielne malowanie ścian - czego potrzebujemy i od czego zacząć?
Malowanie ścian - od czego zacząć?
Zanim rozpoczniesz swoje pierwsze malowanie ścian, musisz wiedzieć przede wszystkim, że kluczową sprawą jest zachowanie kolejności wykonywanych prac - nie jest ona przypadkowa. Postępuj więc zgodnie z naszym poradnikiem, a na pewno osiągniesz doskonały efekt. Zwykle dla początkującego malarza charakterystyczny jest pośpiech, ale należy się go wystrzegać zarówno na etapie przygotowania, jak i samego malowania ścian. Dlaczego? Ponieważ jeśli na przykład położysz drugą warstwę farby, zanim pierwsza wyschnie - możesz spowodować zbytnie zamoknięcie i odpadanie tynku. Pracuj więc powoli i bądź cierpliwy.
Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały
Jeśli chcesz pomalować ściany, musisz przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Potrzebne Ci będą:
- farby - wybór konkretnego rodzaju farby omówimy w kolejnym rozdziale,
- wałki - przynajmniej 2 - duży i mały, a do tego kijek teleskopowy,
- może się przydać także pędzel,
- taśma malarska,
- folia malarska,
- gąbka i mydło malarskie,
- masa szpachlowa lub gładź oraz szpachelka,
- papier ścierny,
- grunt i pędzel,
- wiaderko i kratka lub kuweta.
Jaką farbę wybrać?
Do malowania ścian i sufitu przeznaczone są różne rodzaje farb:
- farby lateksowe - doskonale sprawdzają się do malowania ścian w kuchni i łazience. Po wyschnięciu tworzą mocną warstwę podobną do tej, którą tworzą farby rozpuszczalnikowe. Farby lateksowe są bardzo odporne na wilgoć, szorowanie i zmywanie, a więc łatwo utrzymać pomalowaną nimi ścianę w czystości;
- farby ceramiczne - to rodzaj farby wyjątkowo lubianej przez klientów. Farby ceramiczne mają wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a do tego pozwalają osiągnąć bardzo estetyczny wygląd ściany;
- farby akrylowe - odznaczają się przystępną ceną i łatwością użycia.
Koniecznie sprawdź na opakowaniu farby jej rodzaj i wydajność. Kup tyle, aby na pewno Ci wystarczyło - producenci farb na opakowaniach swoich wyrobów zamieszczają informację na temat ich wydajności, a więc wystarczy tylko zmierzyć powierzchnię sufitu i ścian.
Odpowiednie przygotowanie ścian i sufitu do malowania
Kiedy wszystkie narzędzia i farby masz już przygotowane, możesz przygotować pomieszczenie do malowania ścian. Wynieś wszystkie meble i sprzęty z pomieszczenia, a jeśli nie jest to możliwe, przykryj je folią malarską. Taśmą malarską zabezpiecz włączniki światła, listwy przypodłogowe, przestrzeń wokół lamp i ościeżnice, aby nie zamalować ich przypadkowo.
Od odpowiedniego przygotowania ścian wiele zależy, najpierw więc usuń ze ścian tapety lub, jeśli jest to konieczne, stare powłoki malarskie. Następnie omieć ściany i za pomocą gąbki umyj je ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub odrobiną płynu do mycia naczyń. To ważny etap, od którego zależy prawidłowe przygotowanie ścian i sufitów, bowiem do brudnej, zakurzonej lub tłustej ściany farby nie będą się dobrze przyczepiały, a wręcz przeciwnie - kurz zbije się w brzydkie grudki, a tłuste plamy będą prześwitywały przez nową warstwę farby. Starannie usuń wszelkie zabrudzenia.
Przed właściwym malowaniem ścian warto naprawić drobne uszkodzenia na ich powierzchni. Przyjrzyj się więc kondycji ścian i sufitów - czy nie ma na nich uszkodzeń, pęknięć lub dziur po gwoździach. Jeśli zauważysz nierówności i drobne rysy, użyj gotowej masy szpachlowej lub gipsu i szpachelki. Starannie uzupełnij ubytki, mocno dociskając szpachelkę, a kiedy masa wyschnie i stwardnieje, wygładź ją papierem ściernym tak, aby nadać powierzchni ściany idealną gładkość.
Nieco więcej pracy czeka Cię, jeśli Twoje ściany pokryte są dużymi lub głębokimi pęknięciami - wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie siatki i zaszpachlowanie jej w uszkodzonych miejscach. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu dalszych pęknięć powierzchni ścian.
Po zeszlifowaniu masy papierem ściernym starannie zamieć ściany i sufity szczotką z miękkim włosiem - jeśli będziesz malować ściany pokryte pyłem, powstaną grudki i nieestetyczne smugi, które trudno będzie potem usunąć.
Ostatnim etapem przygotowania pomieszczenia do malowania jest gruntowanie ścian i sufitów. Zasadniczo gruntować należy ściany niemalowane wcześniej, ściany, z których usunięto stare powłoki lub pokryte płytami gipsowo-kartonowymi. Jeśli Twoje ściany nie wymagały poprawek, możesz zamiast gruntu użyć farby podkładowej o właściwościach gruntujących. Kiedy użyty przez Ciebie środek wyschnie, możesz rozpocząć malowanie pokoju.
Malowanie ścian - praktyczne wskazówki
Pracę rozpoczynamy od malowania sufitu - jeśli zaczniesz od malowania ścian, jest duże prawdopodobieństwo, że zachlapiesz je białą farbą sufitową i będą konieczne poprawki. Naklej taśmę malarską tak, aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem górne krawędzie ścian. Przed pierwszym użyciem oczyścić wałek z kurzu i luźnych nitek.
Małym wałkiem pomaluj kąty między sufitem i ścianami oraz inne trudno dostępne miejsca, a następnie dużym - całą powierzchnię sufitu. Farbę nakładaj, wykonując długie, równoległe pasy wałkiem, a drugą warstwę połóż dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.
Po malowaniu sufitu możesz zacząć malować ściany. Wąskim wałkiem pomaluj krawędzie wokół futryn i ościeżnic, gniazdek elektrycznych oraz powierzchnie nad listwami przypodłogowymi. Następnie szerokim wałkiem maluj pionowe pasy na całej powierzchni ściany. Poczekaj, aż farba wyschnie i nałóż kolejną warstwę - tym razem na malowanej powierzchni wykonuj pasy prostopadłe.
Warto też dodać kilka słów na temat korzystania z kuwety lub wiadra i kratki. Akcesoriów tych używa się, aby nanosić na powierzchnię malowanych ścian i sufitów optymalną ilość farby, co pozwala nie tylko estetycznie pomalować pokój, ale też zachować określoną przez producenta wydajność farby. Do wiaderka przelej niewielką ilość farby, a kratkę oprzyj o brzeg naczynia od jego wewnętrznej strony. Namocz wałek w farbie, a następnie potrzyj nim kratkę, aby usunąć nadmiar materiału. Alternatywą jest kuweta, równie prosta w użyciu.
Teraz już wiesz, jak przygotować ściany do malowania, jaka farba sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku oraz jak malować, aby osiągnąć estetyczny i trwały efekt. Pamiętaj, aby zawsze wybierać wysokiej jakości produkty, które zapewniają wysoką trwałość powłoki malarskiej.
Powiązane artykuły
-
Czy farba akrylowa nadaje się do drewna?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy o licznych zaletach użytkowych. Znajduje zastosowanie w...Czytaj dalej -
Jaka farba do mebli kuchennych?
Posted in: Poradnik2021-12-07Twoje meble kuchenne utraciły dawny blask? Nie musisz inwestować w ich wymianę, żeby na powrót cieszyć się piękną i...Czytaj dalej -
Farba zamiast płytek? Czy to się sprawdzi?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wymiana glazury to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne i czasochłonne, dlatego planując renowację kuchni czy łazienki...Czytaj dalej -
Impregnacja drewna - Jak i czym chronić, impregnować?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Sięgamy po nie ze względu na jego bardzo dobre...Czytaj dalej -
Jakie kolory farb do sypialni?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wybór kolorystyki ścian w sypialni ma ogromne znaczenie dla jakości naszego wypoczynku, a w rezultacie naszego...Czytaj dalej