Samodzielne malowanie ścian - czego potrzebujemy i od czego zacząć?

Malowanie ścian krok po kroku - od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz swoje pierwsze malowanie ścian, musisz wiedzieć przede wszystkim, że kluczową sprawą jest zachowanie kolejności wykonywanych prac - nie jest ona przypadkowa. Postępuj więc zgodnie z naszym poradnikiem, a na pewno osiągniesz doskonały efekt. Zwykle dla początkującego malarza charakterystyczny jest pośpiech, ale należy się go wystrzegać zarówno na etapie przygotowania, jak i samego malowania ścian. Dlaczego? Ponieważ jeśli na przykład położysz drugą warstwę farby, zanim pierwsza wyschnie - możesz spowodować zbytnie zamoknięcie i odpadanie tynku. Pracuj więc powoli i bądź cierpliwy. Dokładnie pokryte farbą, równe ściany wyglądają estetycznie i nadają elegancji pomieszczeniom. Warto od czasu do czasu odświeżyć ich wygląd i cieszyć się zadbanym wnętrzem swojego domu.

Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały do malowania ścian

Jeśli chcesz pomalować ściany, musisz przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Potrzebne Ci będą:

 • farby - wybór konkretnego rodzaju farby omówimy w kolejnym rozdziale,
 • wałki - przynajmniej 2 - duży i mały, a do tego kijek teleskopowy,
 • może się przydać także pędzel,
 • taśma malarska,
 • folia malarska,
 • gąbka i mydło malarskie,
 • masa szpachlowa lub gładź oraz szpachelka,
 • papier ścierny,
 • grunt i pędzel,
 • wiaderko i kratka lub kuweta.

Jaką farbę wybrać?

Czym malować ściany? Do malowania ścian i sufitu przeznaczone są różne rodzaje farb:
 • farby lateksowe - doskonale sprawdzają się do malowania ścian w kuchni i łazience. Po wyschnięciu tworzą mocną warstwę podobną do tej, którą tworzą farby rozpuszczalnikowe. Farby lateksowe są bardzo odporne na wilgoć, szorowanie i zmywanie, a więc łatwo utrzymać pomalowaną nimi ścianę w czystości;
 • farby ceramiczne - to rodzaj farby wyjątkowo lubianej przez klientów. Farby ceramiczne mają wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a do tego pozwalają osiągnąć bardzo estetyczny wygląd ściany;
 • farby akrylowe - odznaczają się przystępną ceną i łatwością użycia.

Koniecznie sprawdź na opakowaniu farby jej rodzaj i wydajność. Kup tyle, aby na pewno Ci wystarczyło - producenci farb na opakowaniach swoich wyrobów zamieszczają informację na temat ich wydajności, a więc wystarczy tylko zmierzyć powierzchnię sufitu i ścian. Istotny jest także czas schnięcia farby.

Jak wybrać odpowiedni kolor farby?

Wybór odpowiedniego koloru do malowania ścian to jedna z najważniejszych decyzji, która wpłynie na ostateczny efekt pomalowania ściany. Kolor ma nie tylko estetyczne znaczenie, ale również wpływa na nasze samopoczucie i atmosferę w pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na psychologię barw, aby dokładniej zrozumieć, jakie emocje i nastroje wywołuje dany kolor. Na przykład, ciepłe kolory takie jak czerwień czy pomarańcz mogą dodawać energii i ciepła, podczas gdy chłodne kolory, np. niebieski czy zielony, mogą wprowadzać spokój i relaks.

Obecnie w dziedzinie malowania ścian panują różne trendy. W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się na modne odcienie, które nadadzą twojemu wnętrzu nowoczesny wygląd lub pozostać przy klasycznych, ponadczasowych kolorach. Trendy w malowaniu ścian często zmieniają się sezonowo, więc warto śledzić aktualne inspiracje i propozycje projektantów wnętrz.

Wybierając kolor farby, pamiętaj o tym, aby dostosować go do charakteru pomieszczenia oraz swoich preferencji. Przyjrzyj się również oświetleniu i rozmiarowi pokoju, ponieważ te czynniki również wpływają na percepcję koloru. Po dokładnym rozważeniu tych aspektów możesz przystąpić do nanoszenia farby na ściany, tworząc wnętrze, które odzwierciedla twoje osobiste gusta i spełnia oczekiwania estetyczne.

Odpowiednie przygotowanie ścian i sufitu do malowania

Kiedy wszystkie narzędzia i farby masz już przygotowane, możesz przygotować pomieszczenie do malowania ścian. Etap ten stanowi kluczowy krok w procesie tworzenia świeżego i estetycznego wyglądu wnętrza. Pozwala na stworzenie solidnych fundamentów dla całego projektu malarskiego. Oto trzy istotne kroki, które warto podjąć, aby osiągnąć doskonały efekt końcowy.

Usunięcie mebli i dekoracji oraz zabezpieczenie podłogi i mebli folią malarską

Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest opróżnienie pomieszczenia z mebli i dekoracji. To kluczowy krok, który zapewni swobodny dostęp do ścian i zminimalizuje ryzyko uszkodzeń lub zabrudzeń podczas malowania. Wynieś wszystkie meble i sprzęty z pomieszczenia, a jeśli nie jest to możliwe, przykryj je folią malarską. Taśmą malarską zabezpiecz włączniki światła, listwy przypodłogowe, przestrzeń wokół lamp i ościeżnice, aby nie zamalować ich przypadkowo. Ta prosta czynność znacząco przyspiesza pracę, ponieważ nie musisz martwić się o przypadkowe rozlania farby na podłodze lub meblach. Folia malarska jest łatwa w użyciu i skutecznie chroni powierzchnie przed ewentualnymi uszkodzeniami.

dłoń trzymająca wałek i malująca ścianę

Przygotowanie powierzchni ścian

Od odpowiedniego przygotowania ścian wiele zależy, najpierw więc usuń ze ścian tapety lub, jeśli jest to konieczne, stare powłoki malarskie. Następnie omieć ściany i za pomocą gąbki umyj je ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub odrobiną płynu do mycia naczyń. To ważny etap, od którego zależy prawidłowe przygotowanie ścian i sufitów, bowiem do brudnej, zakurzonej lub tłustej ściany farby nie będą się dobrze przyczepiały, a wręcz przeciwnie - kurz zbije się w brzydkie grudki, a tłuste plamy będą prześwitywały przez nową warstwę farby. Starannie usuń wszelkie zabrudzenia.

Naprawa ubytków

Przed właściwym malowaniem ścian warto naprawić drobne uszkodzenia na ich powierzchni. Przyjrzyj się więc kondycji ścian i sufitów - czy nie ma na nich uszkodzeń, pęknięć lub dziur po gwoździach. Jeśli zauważysz nierówności i drobne rysy, użyj gotowej masy szpachlowej lub gipsu i szpachelki. Starannie uzupełnij ubytki, mocno dociskając szpachelkę, a kiedy masa wyschnie i stwardnieje, wygładź ją papierem ściernym tak, aby nadać powierzchni ściany idealną gładkość.

Nieco więcej pracy czeka Cię, jeśli Twoje ściany pokryte są dużymi lub głębokimi pęknięciami - wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie siatki i zaszpachlowanie jej w uszkodzonych miejscach. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu dalszych pęknięć powierzchni ścian.

Po zeszlifowaniu masy papierem ściernym starannie zamieć ściany i sufity szczotką z miękkim włosiem - jeśli będziesz malować ściany pokryte pyłem, powstaną grudki i nieestetyczne smugi, które trudno będzie potem usunąć.

Gruntowanie ścian

Ostatnim etapem przygotowania pomieszczenia do malowania jest gruntowanie ścian i sufitów. Zasadniczo gruntować należy ściany niemalowane wcześniej, ściany, z których usunięto stare powłoki lub pokryte płytami gipsowo-kartonowymi. Jeśli Twoje ściany nie wymagały poprawek, możesz zamiast gruntu użyć farby podkładowej o właściwościach gruntujących. Kiedy użyty przez Ciebie środek wyschnie, możesz rozpocząć malowanie pokoju.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania to kluczowy etap, któremu warto poświęcić czas i uwagę. Dzięki starannej pracy na tym etapie, malowanie ścian stanie się znacznie bardziej efektywne, a efekt końcowy zachwyci Cię trwałością i estetyką. 

Malowanie ścian - praktyczne wskazówki

Pracę rozpoczynamy od malowania sufitu - jeśli zaczniesz od malowania ścian, jest duże prawdopodobieństwo, że zachlapiesz je białą farbą sufitową i będą konieczne poprawki. Naklej taśmę malarską tak, aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem górne krawędzie ścian. Przed pierwszym użyciem oczyścić wałek z kurzu i luźnych nitek.

Następnie przejdź do malowania trudno dostępnych miejsc. Małym wałkiem pomaluj kąty między sufitem i ścianami oraz inne trudno dostępne miejsca, a następnie dużym - całą powierzchnię sufitu. Farbę nakładaj, wykonując długie, równoległe pasy wałkiem, a drugą warstwę połóż dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

Po malowaniu sufitu możesz zacząć malować ściany. Wąskim wałkiem pomaluj krawędzie wokół futryn i ościeżnic, gniazdek elektrycznych oraz powierzchnię ścian nad listwami przypodłogowymi. Następnie szerokim wałkiem maluj pionowe pasy na całej powierzchni ściany. Poczekaj, aż farba wyschnie i nałóż kolejną warstwę - tym razem na malowanej powierzchni wykonuj pasy prostopadłe. Tak pomalowane ściany należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Warto też dodać kilka słów na temat korzystania z kuwety lub wiadra i kratki. Akcesoriów tych używa się do nanoszenia farby na powierzchnię malowanych ścian i sufitów w optymalnej ilości, co pozwala nie tylko estetycznie pomalować pokój, ale też zachować określoną przez producenta wydajność farby. Do wiaderka przelej niewielką ilość farby, a kratkę oprzyj o brzeg naczynia od jego wewnętrznej strony. Namocz wałek w farbie, a następnie potrzyj nim kratkę, aby usunąć nadmiar materiału. Alternatywą jest kuweta, równie prosta w użyciu.

Teraz już wiesz, jak przygotować ściany do malowania, jaka farba sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku oraz jak malować, aby osiągnąć estetyczny i trwały efekt. Pamiętaj, aby zawsze wybierać wysokiej jakości produkty, które zapewniają wysoką trwałość powłoki malarskiej.

Podsumowanie

Samodzielne malowanie ścian to zadanie wymagające uwagi i staranności, ale jest także satysfakcjonujące i twórcze. Warto pamiętać, aby zacząć od właściwego przygotowania pomieszczenia, włączając w to wybór odpowiednich narzędzi i farb. Wybór koloru farby może być trudny. Przy jego wyborze warto uwzględnić panujące trendy, wystrój pomieszczenia i własne preferencje, aby stworzyć atmosferę, która spełni Twoje oczekiwania. Dokładne przygotowanie powierzchni ścian i sufitów, włączając w to naprawę ubytków i szlifowanie, to kluczowy etap, który zapewni trwałość i estetykę efektu końcowego, a także zwiększy przyczepność farby. Warto również zaznaczyć, że malowanie sufitu powinno być rozpoczęte przed malowaniem ścian, aby uniknąć przypadkowych zachlapań ścian wewnętrznych.

Podczas malowania ścian i sufitów, pamiętaj o technikach, takich jak nanoszenie farby wałkiem, korzystanie z kuwety lub wiadra z kratką, oraz o zachowaniu cierpliwości między nakładaniem kolejnych warstw farby. Ostatecznie, przygotowanie pomieszczenia i właściwe malowanie ścian to proces, który może przekształcić Twoje wnętrze, nadając mu świeżość i elegancję. Pamiętaj o staranności i cierpliwości, a efekt końcowy z pewnością Cię zadowoli.