Farby magnetyczne

Farby magnetyczne i tablicowo-magnetyczne w ofercie sklepu Pigmentologia

Farba magnetyczna służy do zamiany pozornie zwykłej ściany w strefę funkcjonalności. Opiłki żelaza zawarte w emulsji powodują, że pomalowana powierzchnia przyjmuje ich właściwości ferromagnetyczne. Jeśli chodzi o zjawisko przyciągania magnetycznego, to w podobny sposób będą działać drzwi lodówki lub tablica magnetyczna. Na powierzchni pomalowanej farbą magnetyczną możemy wieszać najważniejsze informacje, kolorowe notatki, zdjęcia rodziny, oraz inne lżejsze elementy, które możemy przytwierdzić za pomocą magnesu. Stosowanie markowych produktów pozwoli zamienić zwykłą ścianę w wyjątkowe miejsce w naszych domach.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Zastosowanie farby magnetycznej

Magnetyczne farby mogą być aplikowane w każdym pomieszczeniu w domu: w kuchni, pokoju dziecięcym lub biurze. Jedynym ograniczeniem przy wykorzystaniu farby magnetycznej jest Twoja kreatywność – możesz tworzyć niepowtarzalne i funkcjonalne przestrzenie według własnego pomysłu. Nie nadają się jednak do stosowania na ścianach zewnętrznych budynku ze względu na ograniczone właściwości wytrzymałościowe. Farba magnetyczna to wyrób wodorozcieńczalny, czyli bezpieczny dla zdrowia i pozbawiony przykrego zapachu.

Farbę magnetyczną, ze względu na niską odporność na ścieranie, możemy stosować wyłącznie jako podkład dla innej farby nawierzchniowej. Jeśli chcemy uzyskać powierzchnię o podwójnym przeznaczeniu, możemy wybrać w tym celu farbę tablicową.

Dzięki zastosowaniu farby tablicowej, możesz pisać kredą bezpośrednio na ścianie, tworząc dynamiczne i zmienne dekoracje. Dla tych, którzy chcą łączyć funkcjonalność z kreatywnością, farba tablicowa jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na pisanie i rysowanie bezpośrednio na ścianie.

Przed aplikacją farby magnetycznej należy mieć na względzie, że im czystsza bez tłustych plam i bardziej płaska będzie powierzchnia, tym lepsza siła przyciągania magnesów po nałożeniu powłoki. Należy się więc skupić na czynnościach przygotowawczych w sposób szczególny.

Na rynku dostępne się również farby magnetyczno-tablicowe 2 w 1. Wykazują one właściwości zarówno farb magnetycznych i tablicowych, jednak w ograniczonym zakresie.

Malowanie farbą magnetyczną

Przed aplikacją farby magnetycznej należy mieć na względzie, że im czystsza i bardziej płaska będzie powierzchnia, tym lepsza siła przyciągania magnesów po nałożeniu powłoki. Należy się więc skupić na czynnościach przygotowawczych w sposób szczególny.

Dla uzyskania optymalnego efektu należy się nastawić na aplikację 5-6 warstw farby magnetycznej i dodatkowo 1-2 warstw tablicowej lub innej dekoracyjnej. Możemy więc zauważyć, że metoda nie jest zbyt wydajna, ale efekt końcowy wynagradza nam starania. Malować farbą magnetyczną należy więc w sposób uważny, dbając o równomierne rozprowadzenie farby.

Farba magnetyczna może posiadać taki kolor, jakim dysponuje jej warstwa wierzchnia, ochronna, dzięki czemu pośrednio, mamy możliwość nadania każdego koloru farbie magnetycznej.

Przydatne wskazówki dla przyszłego posiadacza farby magnetycznej

Farba magnetyczna działa nie z każdym dostępnym magnesem. Efekt połączenia magnetycznego pomiędzy nimi może być uzależniony od grubości farby i rodzaju zastosowanego magnesu. Jeśli zastosowany magnes będzie zbyt słaby, odpadnie wraz z elementem, który miał przytwierdzić do naszej ściany magnetycznej.

Wykorzystanie zbyt mocnego magnesu może doprowadzić do tego, że wraz z odczepianiem go od ściany, farba magnetyczna zostanie rozerwana kohezyjnie. Właściwości magnetyczne preparatu nigdy nie będą tak wysokie jak w przypadku litego żelaza lub stali.

Zalety farby magnetycznej

Farba magnetyczna umożliwia nam montaż elementów na ścianie bez użycia gwoździ, dając nam wiele możliwości konfiguracyjnych pomieszczenia bez większej ingerencji w strukturę ścian. Dodatkowo taka ściana może posłużyć również do przyczepiania magnesów, zdjęć czy notatek.

Farba magnetyczna nie daje możliwości uzyskania takiego samego efektu jak malowana tablica, jednak praktycznie zerowa ilość zajmowanego przez nią miejsca zapewnia prewagę w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

Zastosowanie odpowiedniej nawierzchni umożliwi nam uzyskanie ściany w dowolnym kolorze, z zachowaniem magnetycznego efektu produktu. Dwie warstwy dobrej farby dekoracyjnej powinny uzyskać zadowalający efekt krycia.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, zalecamy zastosować farbę nawierzchniową, która zapewni trwałość i estetykę powierzchni.

Podsumowanie

Farba magnetyczna nie daje takiego samego efektu jak malowana tablica - jej moc przyciągania jest znacznie mniejsza. Do farby zalecamy stosować stosunkowo silne magnesy (należy pamiętać przy tym, by nie przesadzić), a wieszane na niej przedmioty powinny być lekkie i odpowiednio płaskie. Mimo drobnych niedogodności naszą magnetyczną tablicę możemy wykorzystać nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w kuchni, w korytarzu, czy w biurze. Dzięki magnetycznej farbie unikniemy tworzenia w naszych ścianach niepotrzebnych otworów.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów