Tynk dekoracyjny

Tynki dekoracyjne w ofercie sklepu Pigmentologia

Tynki dekoracyjne to ciekawy sposób na zmianę aranżacji wnętrza. Z ich pomocą może zmienić wygląd całego pomieszczenia, jednej ściany lub wybranego elementu. Największą popularnością cieszy się beton dekoracyjny, który przeżywa obecnie drugą młodość. W zależności, jaki efekt dekoracyjny chcemy uzyskać, możemy zastosować różne produkty.

W asortymencie sklepu znajdziesz tynki dekoracyjne, które pozwolą ci na wykończenie ścian według Twojego gustu. Bez trudu stworzysz dowolną aranżację i dostosujesz ją do stylu pomieszczenia. Sięgnij do naszej oferty i uzyskaj na ścianie efekt betonu, mchu, rdzy, piaskowca czy trawertynu.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Jaki tynk dekoracyjny wewnętrzny wybrać?

Istnieje wiele metod wykończenia ścian, z czego tynki ozdobne zyskują w ostatnim czasie sporo popularności. Pragniesz położyć tynk dekoracyjny w swoim domu? Żaden problem, produkty dostępne w naszej ofercie pozwolą Ci wykonać dowolne wzory zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych w stylu industrialnym.

Tynk dekoracyjny jest to specjalna mieszanka, która pozwala na stworzenie dowolnej faktury lub wzoru na powierzchni ścian. Z jego pomocą stworzymy na ścianie imitację drewna, kamienia czy betonu. Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja wyobraźnia.

Tynki ozdobne

  • tynki zacierane - jest to najchętniej wybierany tynk dekoracyjny. Zamierzony efekt uzyskuje się po nałożeniu warstwy tynku na podłoże i zatarciu go packą z tworzywa sztucznego, nadając tym samym ścianie ciekawą fakturę. Tynk zacierany można stosować niemal w każdym pomieszczeniu - trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu go przed działaniem wody, jeżeli będziemy go stosować w łazienkach czy kuchniach.
  • tynki ciągnione - w strukturze tynku znajduje się ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania masy pacą przemieszcza się w niej i tworzy fantazyjne wzory. Jednym z najpopularniejszych tynków dekoracyjnych tego rodzaju jest tynk ciągniony typu kornik.
  • tynki strukturalne - jest to materiał idealnie nadający się do wykorzystania we wnętrzach w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Strukturę takiego tynku uzyskuje się, wykorzystując do tego rozmaite narzędzia, takie jak: packi, szpachelki, pędzle, szczotki, wałki itp. Bez trudu stworzymy atrakcyjne wykończenie ściany lub sufitu, a jeżeli nie spodoba się nam efekt końcowy, zawsze możemy zetrzeć tynk strukturalny i wypróbować inny wzór.
  • tynki mozaikowe - cechą charakterystyczną tego rodzaju tynku jest obecność drobnych, kolorowych kamyczków, które po nałożeniu tworzą barwną powierzchnię. Tynk mozaikowy jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, dlatego też chętnie wybierany jest do pomieszczeń wilgotnych (kuchnia, łazienka) oraz w pomieszczeniach często uczęszczanych takich jak korytarze czy przedpokoje.
  • tynki typu Stiuk - wykonanie tego tynku wymaga dużo czasu i dużej wprawy, jednak efekt końcowy wart jest tego wysiłku. Dzięki zawartości pyłu marmurowego tynk typu Stiuk tworzy idealnie gładką i lekko błyszczącą powierzchnię.
  • tynki japońskie (tynki mineralne) - jest to swoiste połączenie tapety z tynkiem. W swoim składzie tynk japoński posiada naturalne składniki takie jak włókna mineralne lub celulozowe, strzępy bawełny, jedwab czy minerały.

Jak zrobić tynk dekoracyjny samemu?

Położenie tynku dekoracyjnego wymaga wprawy i doświadczenia. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że podłoże jest oczyszczone z kurzu, pyłu, luźnych elementów ściany. Pęknięcia należy uzupełnić, a powierzchnie odtłuścić, aby zapewnić odpowiednią przyczepność dla tynku. Dopiero wtedy można przejść do jej zagruntowania.

Kolejnym krokiem jest nałożenie gotowej masy na ścianę. Można to zrobić za pomocą pacy lub pędzla.

W zależności od zaleceń producenta zatrzyj masę kolistymi ruchami lub rozprowadź ją wałkiem lub pacą.

Jeżeli zalecane jest dodanie kolejnej warstwy tynku, nałóż ja przed wyschnięciem pierwszej.

Aby uzyskać pożądany efekt końcowy, zatrzyj tynk dekoracyjny na gładko lub nadaj my odpowiednią fakturę (wałkiem, szczotką, pacą). Następnie pozostaw do wyschnięcia. W razie konieczności tynk dekoracyjny można przemalować.

Czas pracy będzie zależny od wielkości powierzchni i efektu, jaki chcemy uzyskać tynkiem dekoracyjnym.

Zalety tynków dekoracyjnych

Główną zaletą tego rodzaju dekoracji jest szerokie możliwości aranżacji wnętrz. Z ich pomocą można stworzyć niebagatelne i oryginalne wykończenia powierzchni. Zastosowanie tynków dekoracyjnych to świetny sposób na uzyskanie ciekawych efektów takich jak idealnie gładka, błyszcząca powierzchnia, chropowata ściana czy mocno podniszczone podłoże z głębokimi wżerami.

Tynki dekoracyjne sprawdzą się równie dobrze pomieszczeniach w stylu klasycznym, industrialnym, loftowym czy rustykalnym.

Niecodzienna struktura tynku pozwala na ukrycie niedoskonałości ścian. Ubytki czy plamy są na takich ścianach mniej widoczne.

Wybierając tynk dekoracyjny, w większości przypadków musimy liczyć się z trwałością takiego rozwiązania. Podłoża udekorowane tynkiem będą odporne na uszkodzenie i nie będą się tak często brudzić.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów