Stolarka zewnętrzna

Malowanie stolarki zewnętrznej

Stolarka zewnętrzna to wszystkie drzwi zewnętrzne i okna w budynku. Są bardzo ważnym elementem architektury domu, ponieważ wpływają na całościowy jego wygląd. Odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne i okna podkreślają design budynku. Warto więc dobrać kolorystykę okien i drzwi, tak by były spójne z dachem i elewacją. Dbanie o kondycję i wygląd drzwi wejściowych i okien pozwoli na dłużej zachować ich właściwości.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Czym pomalować okna drewniane?

Okna drewniane jak każde inne elementy wykonane z drewna mają swoją żywotność. Jednak drewniane przedmioty mają dość istotną przewagę nad produktami np. z plastiku, mianowicie mogą być poddawane renowacji. Zarówno w przypadku okien jak i drzwi świetnie się to sprawdza. 

Wiadomo są momenty kiedy renowacja nie jest już możliwa i wtedy jedynym sposobem jest wymiana, ale w większości przypadków odnowienie drewnianych okien czy drzwi przynosi oczekiwane efekty. Warto pamiętać, że uszkodzone fragmenty okien czy drzwi wystawione są na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, co w konsekwencji prowadzi do szybszej ich eksploatacji. By jak najdłużej cieszyć się ich żywotnością, warto co sezon sprawdzać stan techniczny stolarki zewnętrznej. Przy ewentualnych uszczerbkach i konieczności ich naprawy pomocne nam będą preparaty, które pomogą odnowić drewniane okna. Są to między innymi oleje i impregnaty do drewna.

Farba do drzwi zewnętrznych

Malowanie drzwi zewnętrznych najlepiej wykonać z zastosowaniem farb odpowiednio przystosowanych do powierzchni drewnianych. Znajdziesz u nas produkty, którymi pomalujesz zarówno nowe drzwi zewnętrzne, jak i starsze skrzydła drewniane.

Renowacja drzwi zewnętrznych wymaga wcześniejszego wyczyszczenia starej farby przy pomocy odpowiednich narzędzi działających razem z gruboziarnistym papierem ściernym oraz drobnoziarnistym papierem ściernym.

Należy pamiętać, że podczas malowania drewna należy ograniczyć bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w celu uniknięcia odbarwień na pomalowanej powierzchni.

Oleje do drewna

Dostępne w ofercie sklepu oleje Tikkurila do drewnianych okien i drzwi to produkty służące impregnacji zewnętrznych elementów drewnianych. Najbardziej popularnym olejem jest Tikkurila Valtti Wood Oil Akva. Jest to wodorozcieńczalny olej produkowany na bazie olejów roślinnych. Preparat ten głęboko wnika w powierzchnię, gwarantując skuteczną ochronę nawet przy długotrwałym wystawieniu na promieniowanie słoneczne, wilgoć i mróz.

Głównymi zaletami oleju Tikkurila jest to, że:

 • chroni drewno przed zanieczyszczeniami,
 • w znacznym stopniu ogranicza ich pękanie,
 • dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej,
 • jest produktem szybkoschnącym,
 • ma ekologiczną recepturę,
 • nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Impregnaty do drewnianych okien

Tikkurila Valtti Color New to preparat do impregnacji elementów drewnianych, które mają swoje zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Impregnat ten jest bardzo wygodny i łatwy w stosowaniu. Można go nawet nakładać przy użyciu pędzla bezpośrednio z opakowania. Najlepszy efekt wizualny osiągnąć można stosując Tikkurila Valtti Color New na surowe drewno. W takim zestawieniu impregnat podkreśla naturalną strukturę drewna. Nałożenie preparatu powoduje utworzenie powłoki ochronnej odpornej na biokorozję oraz chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Należy pamiętać, że malowanie okien drewnianych nie polega tylko na nałożeniu impregnatu czy farby. Należy dokładnie oczyścić powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na usunięcie starej warstwy.

Farby do malowania okien i drzwi drewnianych

Drzwi drewniane i okna to doskonałe podłoże do malowania. W przypadku np. zmiany koloru elewacji i dachu warto zadbać o zmianę koloru stolarki zewnętrznej, tak żeby całość ze sobą współgrała. Idealnym produktem do malowania elementów zewnętrznych jak i wewnętrznych jest Tikkurila Empire. Preparat ten sprawdzi się zarówno przy malowaniu okien drewnianych jak i np. drzwi metalowych. Można także z powodzeniem stosować ją do malowania mebli czy ogrodzeń.

Tikkurila Empire to przede wszystkim:

 • gwarancja gładkiego wykończenia,
 • tiksotropowa konsystencja żelu – powoduje to, że produkt nie kapie,
 • bardzo łatwa aplikacja,
 • dostępność w ponad 13 ooo kolorów
 • odporność na uszkodzenia
 • duża wydajność.

Do każdego rodzaju prac malarskich niezależnie czy chodzi o okna drewniane czy drzwi wejściowe przydatne są narzędzia niezbędne do ich wykonania.

Są to między innymi:

Wszystkie te elementy zapewnią nam komfort pracy i przyczynią się do zabezpieczenia powierzchni, np. w przypadku malowania okien niepożądanym skutkiem byłaby pomalowana elewacja. Warto zadbać o to na samym początku prac, mimo że jest to czasochłonne.

Metody malowania drewna

Malowanie drzwi i okien drewnianych tak naprawdę nie różni się tak bardzo od malowania innych rodzajów powierzchni. Do malowania wykorzystamy:

 • pędzel - Sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach i narożach, a także do malowania wzorów o nieregularnym kształcie. Jedną z wad stosowania pędzla jest nierównomierne nakładanie powłoki na powierzchni malowanej.
 • wałek - Wałek jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą równomiernie rozprowadzić farbę na niewielkich lub średnich powierzchniach. Większe powierzchnie wymagają zastosowania większych wałków w celu zapewnienia optymalnej wydajności.
 • Agregat malarski - Najczęściej wykorzystywana metoda podczas seryjnego malowania drzwi. Możemy wykorzystać agregat do malowania drzwi wejściowych, drewnianych, choć nic na stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go, aby pomalować metalowe drzwi.

Malowanie okien i drzwi zewnętrznych z Pigmentologią

Klientów zainteresowanych wyborem najlepszych na rynku preparatów do stolarki zewnętrznej zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z asortymentem sklepu online oraz do sklepu stacjonarnego Pigmentologia. Oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości produktów i fachowe doradztwo przy ich wyborze. Z wielką przyjemnością odpowiemy na pytania i pomożemy w wyborze najlepszego preparatu do stolarki okiennej i drzwiowej.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów