Meble ogrodowe

Farby do mebli ogrodowych 

Meble tarasowe wykonane z tradycyjnych materiałów – drewna i metalu – wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jednocześnie zależny nam na tym, aby nasze meble ogrodowe zawsze pięknie się prezentowały i stanowiły ozdobę ogrodu lub tarasu. Wysokiej jakości farby do mebli ogrodowych pozwalają uzyskać skuteczną ochronę powierzchni, przy jednoczesnym zapewnieniu atrakcyjnego efektu wizualnego. Decyduje o tym szeroki wybór produktów różniących się pod względem kolorystyki i wykończenia.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Farby do mebli ogrodowych z drewna i metalu

Wybór farby do mebli ogrodowych powinien być podyktowany rodzajem malowanego materiału. Nie każda farba do drewna sprawdzi się na powierzchni metalowej i odwrotnie. Warto przy tym pamiętać, iż na rynku dostępne są farby uniwersalne do drewna i metalu. Jednym z takich produktów jest farba Designer Universal marki Beckers. Designer Universal to wodorozcieńczalna emalia do mebli przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych oraz metalowych. Product charakteryzuje się: 

  • szeroką paletą kolorów,
  • bezpiecznym składem,
  • możliwością używania wewnątrz i na zewnątrz.

Dekoracyjno-ochronne farby do mebli ogrodowych

Produktem, który wyróżnia się pod względem właściwości ochronnych i dekoracyjnych są emalie akrylowe Tikkurila Everal Aqua oferowane w wariantach:

  • matt o wykończeniu matowym,
  • semi-matt o wykończeniu półmatowym,
  • gloss o wykończeniu na wysoki połysk

Oferowane emalie zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmywanie, szkodliwe warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i zmiany temperatur – słowem wszystkie czynniki, które przyczyniają się do degradacji mebli ogrodowych oraz elementów małej architektury wykonanych z drewna i metalu. Dodatkowym atutem farb do mebli ogrodowych z serii Tikkurila Everal Aqua jest możliwość uzyskania tego samego koloru na różnych powierzchniach, co przekłada się na wysokie walory estetyczne wymalowań, zwłaszcza w miejscach, w których pracujemy z różnymi materiałami i powierzchniami.

Malowanie mebli ogrodowych

Każdorazowe malowanie mebli ogrodowych musi zostać odpowiednio przeprowadzone, by przyniosło efekty. Źle wykonana impregnacja mebli drewnianych czy gruntowanie elementów metalowych, nie da całkowitej ochrony albo będzie ona znikoma.

Przed rozpoczęciem malowania mebli ogrodowych należy się upewnić czy posiadamy odpowiednią ilość farby na pokrycie całego sprzętu, czy innych elementów wystroju. W przypadku gdy tej farby braknie, może być problem z jej dokupieniem w takim samym odcieniu.

Przed przystąpieniem do malowania każdy mebel należy dokładnie oczyścić z wszelkiego brudu i uzupełnić ewentualne ubytki. Do tych działań przyda się papier ścierny i szczotka druciana do czyszczenia, a do uzupełnienia dziur szpachla. W sytuacji gdy będą impregnowane meble ogrodowe będące w użytkowaniu od dłuższego czasu, warto usunąć stare warstwy farby. W przypadku dużej ilości starych warstw nałożenie kolejnej może powodować odchodzenie farby.

Po dokładnym oczyszczeniu należy usunąć powstały pył i odtłuścić powierzchnię. Po takich zabiegach można przystąpić do malowania. W przypadku mebli drewnianych ważne jest, aby malować je zgodnie z kierunkiem słojów. Taki sposób malowania drewna podkreśli naturalne ich ułożenie.

Kiedy malować metalowe i drewniane meble ogrodowe?

Malowanie mebli ogrodowych tych drewnianych i metalowych, ale także każdych innych nadaje im elegancki wygląd. Na tym jednak się nie kończy, każda impregnacja chroni przedmioty przed czynnikami atmosferycznymi i naturalnym ich zużywaniem. Częstotliwość malowania zależy w dużym stopniu od stanu faktycznego mebla, ale warto takie zabiegi przeprowadzać przed rozpoczęciem sezonu - czyli wiosną. Należy poczekać na cieplejsze dni, by meble ogrodowe mogły wyschnąć (do malowania nie mogą być wilgotne). Malować powinno się w temperaturze powyżej 5 stopni i najlepiej w bezwietrzny dzień. Meble po malowaniu powinny mieć czas na wyschnięcie, zanim zostaną użyte.

Technika malowania mebli ogrodowych

W zależności od rodzaju podłoża są różne techniki malowania, by osiągnąć atrakcyjny wygląd mebli. Na miękkie drewniane meble ogrodowe należy nakładać grubszą warstwę impregnatu, by całość nie wniknęła w drewno. Twardsze gatunki drewna wykorzystywane do produkcji mebli ogrodowych nie pochłaniają dużej ilości preparatu, więc przy grubszej warstwie mogą pojawić się zacieki i nieeleganckie zgrubienia. Niezależnie czy używamy pędzla czy wałka ważny jest kierunek malowania - zawsze zgodny ze strukturą drewna, by podkreślić naturalny rysunek słojów.

Do malowania mebli plastikowych dobrze sprawdzają się farby w sprayu. Szybko się ją nanosi i bardzo łatwo zadbać o dokładne pokrycie bez ewentualnych zacieków. Ponadto spray pozwala dotrzeć tam, gdzie malowanie mebli ogrodowych pędzlem nie jest możliwe.

W przypadku posiadania mebli metalowych należy najpierw zadbać, by nie niszczyła ich rdza. Do tego rodzaju zabiegów przedłużających żywotność mebli ogrodowych trzeba wybrać farbę zapobiegającą korozji i chroniącą przedmioty przed warunkami atmosferycznymi. Istotne jest, by każdy wybrany rodzaj farby do metalu łatwo się rozprowadzał, co będzie przekładało się na ładny wygląd mebli ogrodowych.

O czym warto pamiętać?

Po nałożeniu warstwy preparatu - i nie ma tu znaczenia, jaki rodzaj został zastosowany (lakiery, impregnaty, oleje) - należy odczekać zalecany przez producenta czas przed nałożeniem kolejnej warstwy. Ilość warstw zależeć będzie od oczekiwanego efektu końcowego, ale większość środków do ochrony mebli ogrodowych nakłada się w minimum 2 warstwach.

Sprawdź naszą ofertę na Impregnaty do drewna | Lakiery do drewna | Oleje do drewna

Istotne jest także, by zadbać o dobrej lub bardzo dobrej jakości pędzle, wałki, i inne akcesoria choćby do ochrony innych elementów, których nie chcemy malować (wszelkiego rodzaju folie ochronne, taśmy zabezpieczające i kuwety). Warto zaopatrzyć się także w pędzle o różnych rozmiarach, aby bez problemu można było pomalować trudno dostępne miejsca. Źle przygotowana powierzchnia czy nieodpowiedni sprzęt może utrudnić pracę i nie przynieść zamierzonych efektów.

Malowanie mebli ogrodowych z Pigmentologią

Klientów zainteresowanych wyborem najlepszej na rynku farby do mebli ogrodowych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z asortymentem sklepu online oraz do sklepu stacjonarnego Pigmentologia. Oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości produktów i fachowe doradztwo przy ich wyborze.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów