Taras

Farby na taras drewniany

Taras drewniany wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobrej jakości farba na taras chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami i zagrożeniami mikrobiologicznymi, jednocześnie zapewniając doskonały efekt wizualny. Dlatego wybierając farby na taras, warto sięgać po produkty rekomendowane o potwierdzonej skuteczności.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Jak działa farba na taras?

Tradycyjna farba na taras tworzy powłokę ochronną na powierzchni drewna. Celem powłoki malarskiej jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią i brudem, jak również ochrona przed pękaniem powierzchni spowodowanym nadmierną ekspozycją drewnianych elementów na działanie promieni słonecznych i zmiany temperatur. Aby zachować właściwości ochronne i estetyczne powłoki malarskiej zaleca się jej regularne odświeżanie. Nowoczesne produkty do malowania drewna, w tym farby tarasowe odznaczają się wyższą skutecznością. Wynika to z faktu, iż dzięki precyzyjnie opracowanej recepturze farba na taras drewniany wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je od wewnątrz i od zewnątrz. Podczas gdy tradycyjna farba na taras zapewnia wyłącznie ochronę z zewnątrz, produkt na bazie oleju penetruje materiał, zapewniając jego ochronę na znacznej głębiej. Dzięki temu nowoczesne farby na taras zapewniają jeszcze lepszą ochronę przez długi czas eksploatacji.

Farba na taras drewniany czy wodorozcieńczalny olej do drewna?

Powszechnie uważa się, że olejowanie drewna jest bardziej skuteczną formą jego ochrony niż malowanie. Jednak decydując się na olej do drewna, często nie mamy wpływu na kolorystykę impregnowanej powierzchni – aplikując olej, możemy uzyskać głębię naturalnego koloru drewna lub go przyciemnić. Tikkurila oferuje wodorozcieńczalne jak i rozpuszczalnikowe oleje do drewna w wielu kolorach – produkty te stanowią harmonijne połączenie impregnatu i farby, za sprawą którego uzyskujemy:

  • skuteczną ochronę powierzchni drewnianych,
  • ciekawy efekt wizualny,
  • możliwość zabezpieczenia dowolnego typu drewna – wodorozcieńczalny olej do drewna jest zalecany do drewna miękkiego, twardego, impregnowanego metodami przemysłowymi i poddawanego obróbce termicznej.

Drewniany taras - jak pielęgnować?

Sama pielęgnacja drewnianego tarasu nie ogranicza się jednak do pomalowania desek odpowiednią farbą czy olejem. By zachować jak najlepszą kondycję desek tarasowych, należy zadbać o nie od samego początku. Wiadomo, deski do tarasów już na etapie cięcia są impregnowane ciśnieniowo, co powoduje wstępne ich zabezpieczenie. Jednak nie można myśleć, że to wystarczy. To od późniejszego użytkownika będzie zależał stan tarasu i jego odporność na czynniki zewnętrze i użytkowanie.

Każda forma impregnacji drewna powinna być dostosowana do rodzaju drewna. Różne gatunki drewna potrzebują różnego rodzaju środków ochronnych. Dlatego warto stosować środek dedykowany dla danego gatunku drewna, by zachować jak najdłuższą żywotność desek tarasowych.

Trwałe i skuteczne zabezpieczenie desek tarasowych to nie tylko dobrze dobrany produkt, ale także dobre przygotowanie do impregnacji i jej staranne wykonanie. I tak w przypadku, gdy mamy już taras drewniany z lekkimi uszkodzeniami, jego zabezpieczenie będzie miało kilka etapów:

  • odnowa starych desek tarasowych - w tym przypadku konieczne jest sprawdzenie całej powierzchni tarasowej i naprawienie/ uzupełnienie ubytków. Jest to długotrwały etap zwłaszcza przy bardzo starych deskach. Jednak tak rozpoczęta praca będzie owocowała późniejszym efektem.
  • szlifowanie podłoża - przed malowaniem należy wyrównać podłoże, tak by drewniany taras miał jednolitą, gładką powierzchnię. Zwłaszcza gdy było dużo wymian uszkodzonych desek. Same deski przez cały czas pracują i z czasem pojawiają się nierówności. Do wykonania i czyszczenia nawet niewielkiej powierzchni przyda się szlifierka z papierem gruboziarnistym, a końcowe wygładzenie można zrobić papierem drobnoziarnistym.
  • mycie desek tarasowych - by farba do tarasów drewnianych mogła dobrze wniknąć w strukturę drewna, istotną czynnością jest umycie całego tarasu. By oczyścić drewniany taras z wszelkich zanieczyszczeń (zwłaszcza w rowkach) pomocna będzie myjka ciśnieniowa. Po umyciu ważne jest wyschnięcie całej powierzchni, by móc nakładać farbę czy rozpocząć olejowanie.
  • malowanie - każde malowanie niezależnie od rodzaju powierzchni warto rozpocząć na niewielkiej powierzchni, by sprawdzić, czy dobrany został odpowiedni kolor. Samo malowanie można wykonać wałkiem lub szerokim pędzlem. Ważne, by dotrzeć do każdego rowka na tarasie. Przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba poczekać na wyschnięcie całej powierzchni.

Farba do tarasów drewnianych - jak często ją stosować?

Częstotliwość impregnacji drewnianego tarasu zależy tak naprawdę od użytego gatunku drewna, częstotliwości z jego korzystania i w jakim stopniu jest narażony na czynniki zewnętrzne (deszcz, śnieg, mróz, słońce). Miękkie drewno tarasowe wymaga częstszego zabezpieczania w porównaniu z twardszymi gatunkami drewna. Twarde drewno jest po prostu odporniejsze na uszkodzenia. Deski impregnowane ciśnieniowo (te gotowe) dają ochronę tylko na początkowym etapie korzystania z tarasu i w zależności od "zużycia" tarasu częstotliwość jego zabezpieczenia jest różna.

Klientów zainteresowanych wyborem wysokiej jakości farb na taras drewniany zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszym asortymentem online oraz w sklepie stacjonarnym w Warszawie. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Zespół Pigmentologia z przyjemnością odpowie na Państwa pytania i pomoże w wyborze najlepszej farby na taras.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów