Jaka farba do mebli kuchennych?

Twoje meble kuchenne utraciły dawny blask? Nie musisz inwestować w ich wymianę, żeby na powrót cieszyć się piękną i funkcjonalną kuchnią. Wysokiej jakości produkty do renowacji mebli pomogą Ci uzyskać zamierzony efekt wizualny, jednocześnie zapewniając trwałość powłoki malarskiej i łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Zanim jednak przystąpisz do malowania mebli kuchennych sprawdź z jakich produktów i technik warto skorzystać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie farby do mebli najlepiej sprawdzą się do malowania szafek w kuchni,
 • jak odpowiednio przygotować szafki do malowania,
 • jakich narzędzi użyć do malowania.

Jaka farba najlepiej sprawdzi się do malowania szafek w kuchni?

Wydawać by się mogło, że malowanie szafek w kuchni to pomysł z góry skazany na porażkę – częste mycie, ekspozycja na parę wodną, kontakt z wodą i wilgocią, tłuszcz to czynniki szkodliwe, którym będzie się musiała oprzeć farba na meblach kuchennych w trakcie ich normalnego użytkowania. Który produkt poradzi sobie w tej sytuacji najlepiej? Szczególnie polecane do mebli w kuchni są produkty do malowania drewna marek Tikkurila i Beckers.

Tikkurila Everal Aqua

Jako farba wodorozcieńczalna Tikkurila Everal Aqua charakteryzuje się słabym, niedrażniącym zapachem podczas malowania, który szybko wietrzeje. Produkt jest nieszkodliwy dla ludzi, w tym dzieci, dlatego może być bez obaw wykorzystywany w pomieszczeniach, w których przygotowujemy jedzenie. Dodatkową zaletą emalii akrylowej Everal Aqua jest wysoka trwałość powłoki malarskiej, która wyróżnia się odpornością na:

 • promieniowanie UV (kolor nie blaknie, nie odbarwia się, ma wymalowanej powierzchni nie pojawiają się plamy),
 • wodę i wilgoć (powierzchnie można myć wilgotną szmatką z lekkim detergentem bez obaw o zmywanie się koloru),
 • uszkodzenia mechaniczne.

Tikkurila Everal Aqua to ponad 13 tysięcy kolorów, na które składa się:

 • wzornik RAL,
 • wzornik NCS,
 • wzornik Tikkurila Symphony obejmujący 2436 kolorów.

Beckers Designer Universal

Designer Uniwersal oferuje właściwości typowe dla farb wodorozcieńczalnych przeznaczonych do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych i drewnopodobnych. O bezpieczeństwie produktu najlepiej świadczy fakt, iż Designer Uniwersal jest farbą polecaną do malowania zabawek dziecięcych. Możemy ją więc bez obaw zastosować także w kuchni.

Produkt bardzo dobrze sprawdza się w przypadku powierzchni drewnianych, a także płyt pilśniowych, płyt wiórowych i płyt fornirowanych. To sprawia, że Designer Uniwersal może zostać wykorzystany podczas renowacji praktycznie każdego typu mebli kuchennych. Po odpowiednim przygotowaniu farbą z powodzeniem pokryjemy także powierzchnie metalowe, co pozwala na kompleksową renowację mebli.

Tikkurila Empire

Tam, gdzie zależy nam na jeszcze większej trwałości powłoki malarskiej doskonale sprawdza się farba alkidowa Tikkurila Empire, którą możemy palikować przy pomocy wałka lub pistoletu malarskiego. Produkt tworzy powierzchnie odporne na plamy, które nie chłoną brudu i są łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkową zaletą farb Empira jest szeroki zakres zastosowań:

 • drewno,
 • płyty wiórowe,
 • płyty pilśniowe,
 • powierzchnie metalowe.

W celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego w naszej kuchni możemy wybrać dowolny kolor z kart Tikkurila Symphony.

Przygotowanie szafek kuchennych do malowania krok po kroku

Od tego, jak przygotujemy powierzchnię do malowania będzie zależała m.in. przyczepność farby, a w konsekwencji trwałość i estetyka wymalowania. Dlatego proces przygotowania szafek kuchennych do malowania warto potraktować poważnie i przeprowadzić zgodnie z zaleceniami.

Niezależnie od tego, czy planujemy malowanie szafek drewnianych czy mebli wykonanych z płyt wiórowych powierzchnię przed aplikacją farby należy dokładanie oczyścić z zabrudzeń, kurzu i tłustych plam. Pomogą nam w tym dedykowane środki do czyszczenia, jak chociażby Tikkurila Maalipesu. Umytą powierzchnię należy spłukać dokładnie wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nasze szafki kuchenne były wcześniej malowane musimy usunąć łuszczące się fragmenty starej farby, a w razie potrzeby wyrównać powierzchnię za pomocą odpowiedniej szpachlówki. Jeśli nasze meble kuchenne nie były wcześniej malowane po ich wyczyszczeniu możemy przystąpić do gruntowania powierzchni.

Powierzchnie drewniane i drewnopodobne możemy zagruntować m.in. za pomocą gruntu Tikkurila Everal Aqua Primer. W przypadku powierzchni charakteryzujących się wysoką chłonnością gruntowanie należy przeprowadzić dwuetapowo – najpierw przy pomocy rozcieńczonego gruntu, a po zeszlifowaniu przy pomocy nierozcieńczonego gruntu. Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do nakładania warstwy nawierzchniowej.

O czym jeszcze należy pamiętać przy gruntowaniu powierzchni?

Niektóre powierzchnie drewniane mają tendencje do żółknięcia wynikające z wycieku żywicy oraz innych substancji powodujących przebarwienia, inne posiadają widoczne sęki – w obu przypadkach powierzchnie przed malowaniem warto zabezpieczyć dedykowanym gruntem. Może to być grunt Tikkurila Multistop.

Celem gruntowania powierzchni jest poprawa przyczepności farby nawierzchniowej oraz zwiększenie jej trwałości. Dodatkowo grunt wyrównuje koloryt malowanej powierzchni, dzięki czemu unikamy smug i przebarwień – to szczególnie istotne w szczególności w przypadku diametralnej zmiany koloru.

Jeśli meble były już malowane, należy oczyścić ich powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym do mebli. Farby stosować na oczyszczoną z pyłów i odtłuszczoną nawierzchnię.

Czym pomalować meble kuchenne?

Niewłaściwy dobór narzędzi do malowania mebli może doprowadzić do sytuacji, w której meble po renowacji nie będą się prezentowały wiele lepiej niż przed pomalowaniem. Aby uzyskać jak najlepszy efekt – tak pod względem estetyki, jak i trwałości powierzchni malarskiej – warto zadbać o odpowiedni dobór narzędzi do malowania.

Do wyboru mamy pędzlewałki i pistolety malarskie. Coraz częściej korzystamy z półprofesjonalnych odpowiedników profesjonalnych pistoletów malarskich w naszych domach, przy czym nie zawsze jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu. W dużej mierze wynika to z doboru i nieodpowiedniego przygotowania farby – nie każdy produkt nadaje się do aplikacji przy pomocy pistoletu. Praca z pistoletem wymaga także odpowiedniej wprawy i równego nakładania kolejnych powłok malarskich. Dlatego do malowania mebli kuchennych w domu polecamy przede wszystkim pędzle i wałki.

Wałki bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku równych i dużych powierzchni. Z ich pomocą pokryjemy deski równą warstwą farby, nie pozostawiając smug ani charakterystycznych śladów pędzla. Ich użycie pozwoli również ograniczyć ilość farby. Niestety malując wałkiem nie jesteśmy w stanie dotrzeć do różnych zakamarków. W tych miejscach warto użyć pędzla. Malując farbą wodorozcieńczalną używamy pędzli z włosiem sztucznym. Do farb rozpuszczalnikowych używamy pędzli z włosiem naturalnym.

Farby do mebli kuchennych - Podsumowanie

Malowanie mebli kuchennych staje się coraz częściej stosowaną metodą odnowy mieszkania. W ten sposób mamy nie tylko nowe, odświeżone otoczenia, ale również zyskujemy pewność, że meble pozostaną w dobrym stanie na długie lata. Malowanie szafek kuchennych i innych obiektów drewnianych to rewelacyjny sposób aby zapewnić nowe życie każdemu pomieszczeniu. Spróbuj, a sam się przekonasz.