Farby tablicowe

Farby tablicowe w ofercie sklepu Pigmentologia

Farba tablicowa do malowania ścian  kojarzy nam się z farbą, której używamy w pokojach dziecięcych. Dzisiaj już tak nie jest, bowiem farby te znajdują szerokie zastosowanie w wielu innych pomieszczeniach. Ze względu na praktyczny charakter produktu, farbę tablicową stosujemy w kuchni, salonie i w innych pomieszczeniach domowych. Po aplikacji farby i wyschnięciu powłoki możemy po niej pisać kredą bez konsekwencji w postaci niezmywalnych zabrudzeń.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Zastosowanie farby tablicowej

Farba tablicowa umożliwia wielokrotne zmywanie rysunków ze ściany niczym z tablicy szkolnej, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia dynamicznych dekoracji i notatek w różnych pomieszczeniach domowych i biurowych. Ponadto, farba tablicowa ma dużą odporność na działanie wody, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność czy chlapanie wodą, umożliwiając zmywanie rysunków ze ściany pomalowanej tą farbą na "mokro" zwilżoną gąbką. Co więcej, farbę tablicową można wykorzystać do tworzenia obszarów magnetycznych, na których można przytwierdzać magnesy, co pozwala na nieskończenie wiele sposobów aranżacji pomieszczeń. Choć najczęściej pokrywane są tylko ściany, farba tablicowa może być również używana na innych powierzchniach, takich jak meble czy fronty szafek, tworząc praktyczne obszary do pisania i rysowania, a przy pomocy flamastrów suchościeralnych można swobodnie pisać na powierzchniach pokrytych tą farbą. Taką ścianę można aranżować na nieskończenie wiele sposobów.

Farba tablicowa w pokoju dziecka

Przy pomocy kolorowej farby tablicowej zyskamy w pokoju dziecięcym funkcjonalne wnętrze, które jednocześnie nie będzie ciemne i przytłaczające, jak to bywa w przypadku jej czarnego odcienia. Farba tablicowa doskonale sprawdzi się w strefie zabawy, w której dziecko swobodnie będzie mogło oddać się swojej inwencji twórczej, bez niszczenia ściany lub jednego z mebli.

Farba tablicowa w kuchni

Farbę tablicową w kuchni możemy wykorzystać na wiele sposobów. Świetny wybór może być wykorzystanie tablicy kredowej pomiędzy szafkami. Jest to rozwiązania znacznie lepsze niż płytki ze względu na dodatkową powierzchnię, która umożliwi nam następujące czynności:

  • zostawimy informację dla domowników w łatwo dostępnym miejscu,
  • zanotujemy najważniejszych fragmenty ulubionych przepisów kulinarnych,
  • szybko i wygodnie stworzymy listę zakupów,
  • stworzymy zmywalne etykiety na doniczkach lub tabliczkach oznaczających produkty,

Farba tablicowa jest również bardzo odporna na tłuszcz i inne zabrudzenia. Zatem, bez ryzyka, można ją szorować i zmywać.

Farba tablicowa w przedpokoju

Farbę tablicową w holu możemy stosować na całej ścianie lub na jej fragmentach. Tego typu rozwiązanie pozwala na zanotowanie najpotrzebniejszych informacji, jak na przykład: wizyta u lekarza, ważne spotkanie osobiste lub biznesowe.

Farba tablicowa pozwala na stworzenie prostokątnych obszarów, na których możemy przekazać miłe słowo domownikom lub gościom. Tablica wykonana w ten sposób często wykorzystywana jest na ścianie, nad wieszakami na ubrania lub klucze.

Farba tablicowa na zewnątrz

Farbą tablicową możemy stworzyć obszary, w których będziemy notować wyniki swoich gier. Możemy też zbierać zamówienia na kolejne dania podczas imprezy ogrodowej. Należy przy tym pamiętać, ze nie każdy typ farby nadaje się do zastosowań zewnętrznych. W celu ustalenia przydatności farby tablicowej do zastosowań zewnętrznych należy zapoznać się z kartą charakterystyki.

Farba tablicowa w biurze i meeting roomie

Pomieszczenia biurowe i pokoje spotkań często wymagają od nas notowania najważniejszych informacji na tematy związane z pracą. Najlepiej w tym celu sprawdzi się farba tablicowa magnetyczna, pozwalająca na połączenie funkcji pisania kredą z magnetycznymi właściwościami składników zawartych w produkcie. Farbą tablicową możemy pokryć również fronty szafek na dokumenty, w celu łatwiejszej nawigacji i możliwości rekonfiguracji naszych zbiorów.

Farba tablicowa - zalety i wady

Farba tablicowa wprawdzie nie jest pozbawiona negatywnych cech, jednak zalety z pewnością przysłaniają jej wady. Stąd rosnąca popularność, która sprawia, że ludzie coraz częściej sięgali po te farby, a producenci gorliwie pracują nad rozwojem w temacie funkcjonalności. Farby tablicowe idealnie nadają się na ściany z tynku cementowego, wapienno-cementowego, betonu, gipsu i ścian z wielu innych materiałów. Powierzchnia pomalowana tą farbą zyskuje oryginalny wygląd i dodaję wnętrzu unikatowego charakteru.

Zalety

  • Szeroki wybór barwy - Jeszcze kilka lat temu farby tablicowe kojarzone były wyłącznie z kolorem czarnym. Dzisiaj dostajemy do dyspozycji zróżnicowaną kolorystykę, którą z łatwością dopasujemy do każdej aranżacji.
  • Zmywalność - Farby tablicowe są niezwykle odporne na szorowanie i zmywanie. Świetnie zatem sprawdzą się w licznych miejscach bardziej narażonych na zabrudzenie.
  • Wszechstronność - Podczas planowanie wnętrza naszych mieszkań i domów wpadają nam do głowy różne pomysły, farba magnetyczna umożliwi nam realizację nawet najbardziej śmiałego z nich.

Wady

  • Szybkie zużycie powłoki - W miarę zużywania się powłoki farby ślady po kredzie będą coraz trudniejsze w usunięciu. Niestety, w celu zachowania powierzchni w nienagannym stanie, należy co jakiś czas zamalować na świeżo jej powierzchnię farbą tablicową.
  • Stosunkowo niska wydajność - Do osiągnięcia zamierzonego efektu konieczne może by nałożenie nawet do 5 warstw jednej farby. Jest to zjawisko o tyle niekorzystne, o ile planujemy malowanie większych powierzchni.
  • Pylenie - Podczas używania kredy na ścianach pomalowanych farbą należy zachować szczególną ostrożność ze względu na pył wydzielający się do otoczenia. Pomieszczenie wyposażone w takie ściany może wymagać częstszego odkurzenia.

Jak aplikować farbę tablicową?

Aby uzyskać optymalny efekt malowania, przed użyciem farbę najlepiej jest dobrze wstrząsnąć i wymieszać, unikając jednocześnie mieszania jej z innymi farbami. Przygotowanie powierzchni również odgrywa istotną rolę, obejmuje ono zmatowienie ściany papierem ściernym, co pozwoli farbie tablicowej lepiej przylegać i uzyskać trwały efekt. W trakcie nakładania farby zaleca się stosować metodę „mokro na mokro”, unikając powstawania śladów od narzędzia malarskiego. Trwałość i wydajność malowania farbą tablicową zależą od chłonności podłoża, na które nakładana jest farba. Malowanie należy przeprowadzać za pomocą wałka malarskiego do wyrobów akrylowych, aby uzyskać równomierne pokrycie powierzchni farbą tablicową i uniknąć nierówności. Farby tablicowe doskonale nadają się do malowania suchych podłoży, np. płyt wiórowo-cementowych, co sprawia, że są wszechstronnym rozwiązaniem do dekoracji różnych pomieszczeń.

Farba tablicowa - podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na funkcjonalne zastosowanie farby tablicowej, pokoje dziecięce, salon czy kuchnia. Możesz wybierać spośród produktów pozwalających pokryć powierzchnie w miejscach narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z łatwością sprawimy, że ściany naszego domu staną się bardziej funkcjonalne.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów