Pielęgnacja i konserwacja drewna

Środki do konserwacji i pielęgnacji drewna

W naszym sklepie znajdziesz środki do pielęgnacji powierzchni drewnianych, które narażone są na szkodliwe działanie wody i innych czynników atmosferycznych. Oferujemy zróżnicowane preparaty, które skutecznie zabezpieczą konstrukcje drewniane takie jak: meble ogrodowe, altanki, ławki, deski tarasowe przed utratą swoich naturalnych właściwości na długie lata.

W asortymencie posiadamy środki do dekoracyjnego i ochronnego malowania i impregnowania powierzchni drewnianych: oleje, lakiery, lakierobejce, impregnaty i woski do drewna, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych elementów przez lata.

Czytaj Więcej

Aktywne filtry

Jakie środki do pielęgnacji i konserwacji drewna stosować?

Drewno jest uniwersalnym materiałem budowlanym, stosowanym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Powstają z niego konstrukcje dachów, podłogi, schody, stolarka okienna, a także altany, meble czy obiekty małej architektury. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno z czasem traci swoje właściwości. Jest również podatne na uszkodzenia oraz szkodniki.

Impregnacja drewna

Impregnacja jest to metoda polegająca na nasyceniu drewna środkami chemicznymi, które mają za zadanie chronić go przed szkodnikami, grzybami, pleśnią, promieniami słonecznymi, zmianami temperatury czy zabezpieczyć włókna drewna przed wnikaniem wody. Proces impregnacji opóźnia też starzenie i podkreśla naturalny rysunek drewna.

W warunkach domowych najczęstszym sposobem impregnacji jest impregnacja powierzchniowa. Wykonać ją można za pomocą pędzla lub wałka, stosując odpowiedni impregnat do drewna. Głębokość wnikania impregnatu przy tej metodzie nie przekracza 10 mm.

Do konserwacji drewna konstrukcyjnego - takiego jak belki, więźby dachowe legary podłóg drewnianych - stosuje się impregnację wgłębną. Nasycenie środkiem chemicznym następuje metodą próżniowo-ciśnieniową lub bezciśnieniową.

W sprzedaży znajdują się impregnaty, które mają różne właściwości, a przez to też różne zastosowania. Najczęściej spotykanymi środkami są impregnaty ognioodporne, wodochronne, ochrony biologicznej i lecznicze.

Sprawdź naszą ofertę na Impregnaty do drewna

Lakierowanie

Kolejnym sposobem na konserwację drewna jest zastosowanie lakierów. Służą one do ochrony drewnianych powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi (takimi jak ścieranie i zadrapania), korozją biologiczną, wodą i promieniami słońca. Dodatkowo podkreślają one rysunek słojów i ożywiają barwę.

Aby zachować wytrzymałą powłokę dekoracyjno-ochronną zalecane jest powtarzanie lakierowania co jakiś czas.

Sprawdź naszą ofertę na Lakiery do drewna

Lakierobejcowanie

Lakierobejca to preparat, który służy do ochrony i dekorowania drewna. Głównym jej zadaniem jest ochrona powierzchni przed procesem odbarwiania.

Niektóre z tych środków wymagają uprzedniego impregnowania powierzchni, inne z kolei łączą właściwości impregnatu, bejcy i lakieru. Lakierobejcowanie nadaje drewnianym meblom i powierzchnią połysk i trwały kolor.

Lakierobejce stosowane są do pielęgnacji mebli ogrodowych, altan, ławek czy innych konstrukcji drewnianych w ogrodzie.

Sprawdź naszą ofertę na Lakierobejce do drewna.

Bejcowanie

Stosowana w tej metodzie bejca wnika w głąb drewna, konserwując je na kilka lat. Nie chroni ona dobrze przed rozwojem grzybów i pleśni, dlatego też należy dodatkowo zabezpieczyć drewno lakierem lub woskiem.

Odnowienie bejcowanych wcześniej drewnianych mebli czy innych konstrukcji polega na zmatowieniu powierzchni i jej ponownym pomalowaniu.

Olejowanie i woskowanie drewna

Olejowanie i woskowanie to metody, które pozwalają w naturalny sposób zadbać o pielęgnację drewna. Polegają one na wcieraniu specjalnego oleju lub wosku, który wnika w głąb drewna i zabezpiecza go przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, promieniowanie UV czy zmienne temperatury.

W odróżnieniu od lakierowania czy malowania farbami alkidowymi na powierzchni nie tworzy się powłoka, która z czasem mogłaby się łuszczyć.

Zastosowanie olejów pozwala wyeksponować strukturę drewna i jednocześnie ją wzmacnia.

Sprawdź naszą ofertę na Oleje do drewna i Woski do drewna

Malowanie drewna emalią alkidową

Ostatnim z prezentowanych sposobów konserwacji i pielęgnacji drewna jest jego pomalowanie emalią alkidową. Takie zabezpieczenie drewna stosuje się w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne. Drewnianą powierzchnię najlepiej najpierw zaimpregnować, a następnie dwukrotnie pomalować emalią alkidową.

Sprawdź naszą ofertę na Emalie alkidowe do drewna

Konserwacja i pielęgnacja drewna z Pigmentologią

Nadal nie wiesz jaki środek zastosować do ochrony drewnianych mebli, podłóg na tarasie, altan czy innych konstrukcji ogrodowych? Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie doradca zaprezentuje najlepsze środki do konserwacji i pielęgnacji drewna odpowiednie do Twoich potrzeb!

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów