Tynki wewnętrzne

Aktywne filtry

Charakterystyka tynków wewnętrznych

Maszynowe tynki wewnętrzne charakteryzują się łatwością aplikacji oraz szybkością pracy. Za ich wyborem przemawia możliwość uzyskania równomiernej aplikacji. Tynki maszynowe sprawdzają się najlepiej w obiektach wielkopowierzchniowych. Tam, gdzie do pokrycia jest niewielka powierzchnia, wystarczające okazują się tynki ręczne.

Tynki wewnętrzne wapienne charakteryzują się długim czasem wiązania, co w praktyce pozwala na niespieszną i dokładną aplikację oraz możliwość wygładzenia powierzchni w praktycznie dowolnym momencie. Dzięki przedłużonemu okresowi wiązania tynki wapienne są odporne na skurcz podczas schnięcia, w związku z czym nie zachodzi ryzyko, że pękną zaraz po ułożeniu. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia niż tynki cementowo-wapienne. Można je stosować na stare tynki, a łatwość urabiania pozwala nadać wyprawie pożądaną strukturę.

Rodzaje tynków wewnętrznych

Producenci tynków wewnętrznych oferują nam szeroki wybór zapraw o zróżnicowanych parametrach użytkowych. Najpopularniejsze są tynki gipsowe, tynki wapienne i tynki cementowo-wapienne. Dawnej praktycznie wszystkie masy tynkarskie były przeznaczone do aplikacji ręcznej, dzisiaj coraz więcej tynków wewnętrznych to tynki maszynowe.

Tynk cementowo-wapienny

Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne bardzo często są wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Możemy je stosować w pomieszczeniach suchych i tych o podwyższonej wilgotności. Stosowanie tynków cementowo wapiennych pozwala na wiele możliwości, jeśli chodzi o ostateczny sposób wykończenia ścian. Możemy na nich kłaść płytki, malować, oraz tapetować. Tynkowanie odbywa się w dwóch cyklach technologicznych (narzut i cienka obrzutka). Odmiany tynków cementowo wapiennych różnią się między sobą pod względem granulacji i rodzajem kruszywa. Można je stosować z różnego rodzaju dodatkami poprawiającymi urabialność. Największą ich wadą jest czas schnięcia, który może wynosić nawet 4 tygodnie. Pojedyncza warstwa tynku nie powinna przekraczać 20mm.

Tynki gipsowe ręczne i maszynowe

Współczesne tynki gipsowe wyróżniają dwie największe zalety: szybki czas schnięcia i możliwość uzyskania niemal idealnie gładkich ścian. Dzieje się tak za sprawą głównych składników tynków gipsowych, taki jak: kruszywo kalibrowane, wysokiej jakości gips i różne rodzaje uszlachetniających dodatków (np. plastyfikatory, wapno).

Tak zwany gładki tynk wykorzystuje się głównie w przypadku pomieszczeń suchych, w których wilgotność utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Tynki gipsowe ręczne, w przeciwieństwie do maszynowych, zawierają w swoim składzie dodatki spowalniające, umożliwiające ręczną obróbkę. Tynki ręczne polecane są do niewielkich powierzchni i miejscowych napraw powierzchni ściany.

Tynki wewnętrzne Warszawa

Odpowiadając na potrzeby i oczekiwania klientów indywidualnych oraz mniejszych firm remontowo-budowlanych sklep Pigmentologia oferuje wysokiej jakości tynki wewnętrzne znanych i cenionych producentów. W asortymencie posiadamy zarówno tynki ręczne, jak i tynki maszynowe w różnych odmianach, co pozwala na dobór masy tynkarskiej adekwatnie do preferencji oraz oczekiwanego efektu wizualnego.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie oraz sklepu internetowego, w którym oferujemy szeroki wybór zapraw tynkarskich i akcesoriów, a także systemów wykończeniowych i dekoracyjnych.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów