Tynki wewnętrzne

Aktywne filtry

CHARAKTERYSTYKA TYNKÓW WEWNĘTRZNYCH

Maszynowe tynki wewnętrzne charakteryzują się łatwością aplikacji oraz szybkością pracy. Za ich wyborem przemawia możliwość uzyskania równomiernej aplikacji. Tynki maszynowe sprawdzają się najlepiej w obiektach wielkopowierzchniowych. Tam, gdzie do pokrycia jest niewielka powierzchnia, wystarczające okazują się tynki ręczne. Odpowiednio dobrany tynk wewnętrzny podkreśli wygląd wnętrza i zabezpieczy ściany na długie lata.

RODZAJE TYNKÓW WEWNĘTRZNYCH I ICH WŁAŚCIWOŚCI

Producenci tynków wewnętrznych oferują nam szeroki wybór zapraw o zróżnicowanych parametrach użytkowych. Najpopularniejsze są tynki gipsowe, tynki wapienne i tynki cementowo-wapienne. Dawnej praktycznie wszystkie masy tynkarskie były przeznaczone do aplikacji ręcznej, dzisiaj coraz więcej tynków wewnętrznych to tynki maszynowe.

Tynki cementowo-wapienne

Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne bardzo często są wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Możemy je stosować w pomieszczeniach suchych i tych o podwyższonej wilgotności. Stosowanie tynków cementowo wapiennych pozwala na wiele możliwości, jeśli chodzi o ostateczny sposób wykończenia ścian. Możemy na nich kłaść płytki ceramiczne, malować, oraz tapetować. Tynkowanie odbywa się w dwóch cyklach technologicznych (narzut i cienka obrzutka).

Odmiany tynków cementowo wapiennych różnią się między sobą pod względem granulacji i rodzajem kruszywa. Można je stosować z różnego rodzaju dodatkami poprawiającymi urabialność. Największą ich wadą jest długi czas schnięcia, który może wynosić nawet 4 tygodnie. Pojedyncza warstwa tynku nie powinna przekraczać 20 mm.

Tynk cementowo-wapienny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i doskonale nadaje się do nakładania agregatem tynkarskim. Można go także nakładać ręcznie. W przeciwieństwie do tynków gipsowych jest on odporny na wilgoć, dlatego znajduje zastosowanie w pomieszczeniach mokrych, takich jak: łazienki, kuchnie, piwnice. Używa się go też do wykańczania elewacji budynków. Tynk cementowo-wapienny charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dlatego jest często wybierany do wykańczania ścian w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach.

Tynki wapienne

Tynki wewnętrzne wapienne charakteryzują się długim czasem wiązania, co w praktyce pozwala na niespieszną i dokładną aplikację oraz możliwość wygładzenia powierzchni w praktycznie dowolnym momencie. Dzięki przedłużonemu okresowi wiązania, tynki wapienne są odporne na skurcz podczas schnięcia, w związku z czym nie zachodzi ryzyko, że pękną zaraz po ułożeniu. Mają one w składzie naturalne kruszywo mineralne. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia niż tynki cementowo-wapienne. Można je stosować na stare tynki, a łatwość urabiania pozwala nadać wyprawie pożądaną strukturę.

Ciekawostką jest to, że tynki tego typu mają właściwości samoregeneracyjne. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że mikropęknięcia powłoki tynkarskiej (powstające na przykład w wyniku różnicy temperatur, zmiany wilgotności powietrza, pracy podłoża) potrafią same się zabliźnić. W tej kwestii ich właściwości są podobne do cech tynku gipsowego. Z tego powodu tynki tego typu chętnie używa się w budynkach narażonych na drgania (położonych przy ruchliwej ulicy, przejeździe kolejowym itp.).

Pochłaniają one nadmiar wilgoci, gdy w pomieszczeniach mieszkalnych jest zbyt wilgotno i oddają ją, kiedy robi się zbyt sucho. Nałożony tynk tworzy niekorzystne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, stąd jest to idealny tynk na ściany pomieszczeń szpitalnych oraz do mieszkania osób ze schorzeniami układu oddechowego. Dodatkowo tynk wapienny nie ma cech alergenu, więc osoby z alergią powinny rozważyć ten rodzaj tynku przy remoncie.

Tynki gipsowe ręczne i maszynowe

Z racji swoich właściwości, tynk gipsowy idealnie nadaje się do nakładania maszynowego i ręcznego. Pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię pod malowanie ścian i jest paroprzepuszczalny. Dzięki temu ściany pokryte warstwą tynku gipsowego oddychają. Podobnie jak w przypadku tynków wapiennych, tynk gipsowy reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nie ma on również cech alergenu, dlatego często używa się go w pomieszczeniach mieszkalnych. Tego typu tynków nie używa się na zewnątrz, ponieważ są nie posiadają wystarczającej odporności na wilgoć.

Tak zwany gładki tynk wykorzystuje się głównie w przypadku pomieszczeń suchych, w których wilgotność utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Tynki gipsowe ręczne, w przeciwieństwie do maszynowych, zawierają w swoim składzie dodatki spowalniające, umożliwiające ręczną obróbkę. Tynki ręczne polecane są do niewielkich powierzchni i miejscowych napraw powierzchni ściany.

Przed nałożeniem tynków gipsowych należy odpowiednio przygotować podłoże, w tym upewnić się, że elementy metalowe są odpowiednio zabezpieczone antykorozyjnie, gdyż tynk gipsowy może przyczyniać się do powstawania korozji. Można go nakładać na powierzchnię betonu komórkowego, cegły, pustaków itp. Jest to tynk, który powinno nakładać się wyłącznie jedną warstwą.

Tynki gliniane

Glina to najstarszy budulec świata. Nie oznacza to jednak, że została ona wyparta przez nowocześniejsze materiały. Gliniane tynki stosuje się jako tynk wewnętrzny wszędzie tam, gdzie współczesne tynki nie dają pożądanego efektu. Używa się ich jako tynków dekoracyjnych w miejscach przeznaczonych do relaksacji i odpoczynku, ale także i w mieszkaniach.

Naturalny tynk wykonany z gliny może być kładziony na materiałach mineralnych, pustakach ceramicznych, cegle, betonie komórkowym, ale także i na gładkie powierzchnie — choć wymagają one użycia siatki.

Decydując się na tynk gliniany, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia. Nie może on być bowiem położony w pomieszczeniach z wysokim poziomem wilgotności. Ma to związek z gliną, której podstawową właściwością jest brak zamkniętego czasu wiązania. Oznacza to, że materiał ten nigdy tak do końca nie zasycha i po kontakcie z wilgocią znów wraca do stanu plastycznego, umożliwiającego dalszą obróbkę.

Z racji swojej wagi i ogólnych właściwości, tynku glinianego nie można pokryć płytkami ceramicznymi. Charakteryzuje się on zmniejszoną gładkością powierzchni (w porównaniu do tynków na bazie gipsu), nie nadaje się on także do dalszych prac wykończeniowych (malowanie). Możliwe jest zarówno ręczne nakładanie, jak i nakładanie maszynowe.

TYNKI WEWNĘTRZNE WARSZAWA

Odpowiadając na potrzeby i oczekiwania klientów indywidualnych oraz mniejszych firm remontowo-budowlanych, sklep Pigmentologia oferuje wysokiej jakości tynki wewnętrzne znanych i cenionych producentów. W asortymencie posiadamy zarówno tynki ręczne, jak i tynki maszynowe w różnych odmianach, co pozwala na dobór masy tynkarskiej adekwatnie do preferencji oraz oczekiwanego efektu wizualnego.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie oraz sklepu internetowego, w którym oferujemy szeroki wybór zapraw tynkarskich i akcesoriów, a także systemów wykończeniowych i dekoracyjnych.

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów