Czy farba akrylowa nadaje się do drewna?

Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy o licznych zaletach użytkowych. Znajduje zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych i niemieszkalnych, wewnątrz i na zewnątrz. Aby powierzchnie drewniane jak najdłużej zachowały swoje właściwości niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Służą do tego oleje, woski oraz farby. Wybierając farby do drewna możemy nie tylko zabezpieczyć powierzchnię przed czynnikami szkodliwymi, ale równocześnie uzyskać oryginalny efekt wizualny.

Jakie farby nadają się do drewna? Czy farba akrylowa sprawdzi się do zastosowań wewnętrznych? Na powyższe pytania odpowiemy w treści artykułu. Ufamy, że wiedza i doświadczenie specjalistów z Grupy Pigmentologia okażą się pomocne przy wyborze najlepszych produktów.

Jaka farba akrylowa do drewna?

Farba akrylowa należy do grupy farb dyspersyjnych, czyli wodorozcieńczalnych. Dzięki zastosowaniu wody jako rozpuszczalnika farby akrylowe mają słaby, niedrażniący zapach, który szybko znika i cechują się niewielkim wpływem na środowisko naturalne. Ich dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo – farby akrylowe są nieszkodliwe dla domowników, w tym także dla dzieci. Mogą więc być z powodzeniem wykorzystywane do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych w całym domu. Świetnie sprawdzą się także w gospodarstwie domowym, które zamieszkują zwierzęta.

Rynek systemów wykończeniowych oferuje szeroki wybór farb akrylowych. Która z nich najlepiej sprawdzi się do drewna? Jedną z polecanych farb akrylowych do drewna jest farba Tikkurila Everal Aqua. Produkt jest oferowany w szerokiej gamie kolorystycznej (o tym za chwilę) i trzech stopniach połysku:

 • mat,
 • półmat,
 • połysk.

Tikkurila Everal Aqua to uniwersalna, wodorozcieńczalna emalia akrylowa o wysokiej trwałości. Produkt jest przeznaczony do ochrony i dekoracji elementów z drewna i metalu, tych użytkowanych wewnątrz, jak i tych eksploatowanych na zewnątrz. Naszym zdaniem, oferowana emalia akrylowa najlepiej sprawdza się w przypadku zastosowań wewnętrznych. Farbę można aplikować na powierzchniach drewnianych (drewno lite i klejone), jak i powierzchniach z płyt wiórowych. Fakt, iż producent rekomenduje farbę Everal Aqua także do zastosowań zewnętrznych sprawia, że użyta wewnątrz przekłada się na naprawdę trwały efekt.

Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu farb akrylowych z serii Tikkurila Everal Aqua?

Drewno i metal (po uprzednim zagruntowaniu) to nie jedyne podłoża, na których możemy z powodzeniem stosować omawiany produkt. Emalia może być również wykorzystywana do malowania wewnętrznych powierzchni mineralnych oraz do renowacyjnego malowania podłoży pokrytych wcześniej farbami alkidowymi lub chemoutwardzalnymi. Po uprzednim przygotowaniu podłoża farba akrylowa może być stosowana także do powierzchni:

 • stalowych (ze stali ocynkowanej i kwasoodpornej),
 • aluminiowych,
 • plastikowych,
 • szklanych,
 • glazury.

Kolory farb akrylowych do drewna

Po farby do drewna sięgamy przede wszystkim ze względu na możliwość wyboru produktu z szerokiej gamy kolorystycznej, a tym samym możliwość realizacji nawet najbardziej śmiałego projektu wnętrzarskiego. Wybierając farby akrylowe do drewna możemy wybierać z naprawdę imponującej palety kolorów i odcieni – gama kolorystyczna farb Tikkurila Everal Aqua to ponad 13 tysięcy kolorów, na które składa się:

 • wzornik RAL,
 • wzornik NCS,
 • wzornik Tikkurila Symphony obejmujący 2436 kolorów.

Tak szeroka i zróżnicowana paleta kolorów daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru barw i odcieni, które w doskonały sposób podkreślają indywidualny charakter każdego wnętrza – salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, gabinetu.

Właściwości farb akrylowych do drewna

Jak już wcześniej nadmieniliśmy farby akrylowe powstają na bazie wody, czemu zawdzięczają:

 • słaby, niedrażniący zapach podczas malowania,
 • szybkie wietrzenie zapachu świeżej farby po zakończeniu malowania,
 • bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt domowych,
 • niewielki wpływ produktu na środowisko naturalne.

Jakie jeszcze cechy charakteryzują farby akrylowe do drewna?

Farby akrylowe pozwolą odmienić wygląd mebli, drzwi, drewnianych balustrad, a także tradycyjnej stolarki okiennej. Zapewniają świetne krycie i bardzo dobrą przyczepność do podłoża – dobra siła krycia przekłada się na efektywność malowania i możliwość dokładnego pokrycia uprzednich powłok malarskich niezależnie od ich intensywności. Farby akrylowe to najczęściej produkty dedykowane do wymalowań wewnętrznych i zewnętrznych, przy czym warto wiedzieć i pamiętać o tym, że w warunkach wewnętrznych farby akrylowe sprawują się znacznie lepiej niż na zewnątrz.

Po odpowiednim utwardzeniu (wyschnięciu) farba akrylowa tworzy trwałą powłokę malarską, która skutecznie zabezpiecza drewno przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie zachowując swój estetyczny wygląd przez długi czas. Jedną z zalet dobrej farby akrylowej do drewna (m.in. produktów Tikkurila Everal Aqua) jest podwyższana trwałość koloru, który nie blaknie i nie żółknie nawet przy ekspozycji na promieniowanie UV.