Olejowanie drewna - Czym i jak olejować drewno?

Drewno należy do najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych, ponieważ charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, elastycznością i co najważniejsze - niebanalnym wyglądem. Ten surowiec wykorzystywany jest zarówno do tworzenia konstrukcji dachu, jak i wyrobu mebli ogrodowych czy pokojowych. Naturalne drewno nierzadko służy do produkcji niewielkich zabudowań, takich jak pergole, altanki oraz garaże wolnostojące. Często stanowi również niekonwencjonalną sztukaterię elewacyjną. Niemniej jednak każdy produkt drewniany, eksploatowany w miejscach narażonych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. W tym celu warto zastosować skuteczną impregnację.

Na czym polega olejowanie drewna?

Drewno, niezależnie od jakości i gatunku, zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku, gdy proces impregnacji zostanie pominięty to zarówno meble, jak i podłogi i drewniane elementy dekoracyjne mogą łatwo ulec zniszczeniu. Aby uniknąć efektu wizualnej sztuczności i błyszczącej powierzchni drewnianych przedmiotów warto wybrać metodę olejowania. Wspomniany proces cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród początkujących majsterkowiczów, ponieważ jest banalnie prosty i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Opisywana metoda zabezpieczenia desek to nic innego jak nasączenie drewna naturalnymi, roślinnymi olejami. Dzięki temu drewniane powierzchnie będą odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Olejowanie drewna znacznie wydłuża jego żywotność poprzez możliwość pobierania i oddawania wilgoci. Co więcej - wysokiej jakości preparat jest w stanie całkowicie zniwelować widoczność niewielkich rys na meblach lub parkiecie.

Biorąc pod uwagę fakt, że oleje mają postać płynną, to bez problemu wnikają głęboko w strukturę drewna i uodparniają je od wewnątrz. Po przeprowadzeniu takiej impregnacji produkty wykonane z naturalnego surowca zachowują swój piękny wygląd. Matowe wykończenie podkreśla usłojenie i sprawia, że drewno staje się aksamitne i przyjemne w dotyku. Ten niezwykle prosty zabieg z reguły nie zmienia kolorytu drewnianej powierzchni, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że przedmioty poddane procesowi olejowania mogą z czasem ściemnieć, co dodatkowo nada im szlachetnego wyglądu.

Jakich preparatów używać do olejowania drewna?

Aby w odpowiedni sposób zaimpregnować drewno, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości preparat. Oleje do drewna można kupić niemal w każdym sklepie budowlanym lub wielobranżowym. Substancje te, w przeciwieństwie do farb, lakierobejcy czy lakierów nie tworzą sztucznej powłoki, ponieważ wnikają w strukturę drewna i skutecznie chronią przed promieniowaniem UV, szkodliwym działaniem opadów czy niskiej lub wysokiej temperatury powietrza. Oznacza to, że tym samym nie doprowadzają do łuszczenia się, pękania i ogólnego uszkodzenia powierzchni surowca.Środki do pielęgnacji drewna powinny zabezpieczyć meble ogrodowe, tarasy czy inne elementy małej architektury, szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, przed wilgocią, ścieraniem i szarzeniem. Niektóre z nich dodatkowo eksponują słoje lub znacznie wpływają na efekt dekoracyjny poprzez nadanie produktom delikatnego koloru. Niemniej jednak niesłabnącą popularnością cieszą się tradycyjne bezbarwne oleje do drewna, które nie zmieniają zabarwienia, tylko wzmacniają i uwydatniają naturalne piękno surowca. Istotną kwestią jest to, aby dobrać substancję konserwującą do konkretnego gatunku drewna, ponieważ inny olej sprawdzi się do zabezpieczenia drewna egzotycznego, a jeszcze inny do drewna sosnowego czy dębowego.

Czy można olejować drewno olejem jadalnym?

W istocie właściwie każdy olej roślinny dobrze sprawdzi się do impregnowania drewnianych przedmiotów. Co więcej, specyfiki, które z reguły kojarzą się z kulinariami, również zdają celująco egzamin. Olej lniany, rzepakowy, kokosowy - każdy z nich może zostać użyty do zabezpieczenia mebli czy podłóg, zapewniając nieskazitelny efekt. Jednakże w sytuacji, gdy produkt wykonany z drewna ma być eksploatowany na zewnątrz lub w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza czy zmienna temperatura, należy sięgnąć po profesjonalne substancje konserwujące. Profesjonalny olej do drewna jest bardzo często wzbogacony o substraty hamujące rozwój pleśni, chroniące przed szkodnikami lub odporne na brud i wodę.

Jak przebiega proces olejowania drewna?

Jak już wspomniano, proces zabezpieczenia drewnianej powierzchni olejem jest niezwykle prosty i można go bez trudu przeprowadzić samodzielnie. Na samym początku należy przygotować narzędzia, które będą niezbędne do wykonania tego zadania. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w pędzel z naturalnym włosiem, czystą ściereczkę i wałek. W niektórych przypadkach niezbędny okaże się również pistolet malarski. Kluczową rolę podczas trwania opisywanego przedsięwzięcia odgrywają warunki pogodowe. Konserwacja desek wymaga temperatury powietrza pomiędzy 10 a 25°C. Jeśli pogoda nie sprzyja tego typu pracy, można zrobić to w garażu lub przydomowym warsztacie. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na olejowanie drewna wewnątrz, trzeba pamiętać, aby pozostawić je w danym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

W pierwszej kolejności należy dokładnie osuszyć drewno i solidnie wyczyścić jego powierzchnię. Warto je też przeszlifować, aby pory się otworzyły, a olej łatwiej wniknął w strukturę surowca. Nie wolno pomijać tego kroku nawet w sytuacji, gdy jest to surowe drewno, nigdy wcześniej niemalowane warstwą ochronną. Po wykonaniu tych czynności trzeba usunąć zanieczyszczenia i pył wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką, a następnie zaczekać do wyschnięcia.

Po całkowitym wyschnięciu drewna można przystąpić do jego olejowania. W tym celu dokładnie mieszkamy substancję, aby jej składniki nie osiadły na dnie. Olej nakładamy wzdłuż słojów za pomocą pędzla. Preparat rozprowadzamy warstwowo, do momentu pojawienia się smug, co oznacza, że deski przestały chłonąć płyn. Nadmiar roztworu trzeba na bieżąco usuwać czystą szmatką lub przy użyciu papierowego ręcznika. Ilość oleju zależy od twardości i gatunku drewna oraz jego przygotowania pod sam proces konserwacji.

Olejowane drewno musi wchłonąć preparat, zatem przerwy między nasączaniem powinny trwać około godziny. Wszystko jednak zależy od zaleceń producenta. Jest to jednak nieco pracochłonny proces, ponieważ zwykle nakłada się od dwóch do nawet ośmiu warstw oleju (przy olejowaniu drewna dębowego wystarczy 3 razy nałożyć substancję).

Warto dodać, że istnieją różne metody impregnacji drewna m.in. konserwacja poprzez zanurzanie. Ten proces polega na umieszczeniu desek w zbiorniku wypełnionym preparatem i pozostawieniu ich na kilka godzin. Jest to znakomity sposób na olejowanie drewna sosnowego, które ma bardzo szorstką powierzchnię. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami poprzez zanurzenie w płynie to świetny patent na olejowanie drewna egzotycznego, wymagającego wodnych substancji konserwujących.

Impregnowanie drewna olejem

Technika konserwacji drewna olejem - zalety i wady

Olejowania drewna niesie ze sobą wiele korzyści, przemawiających za częstym korzystaniem z tej znakomitej metody konserwacyjnej. Warto zaznaczyć, że eksploatowane oleje zawierają naturalne składniki, co czyni je preparatami ekologicznymi i bezpiecznymi dla zdrowia. Substancja wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki temu produkty wykonane z tego surowca są odpowiednio nawilżone i nie pękają. Ogromnym atutem procesu olejowania jest również fakt, że nasączone drewno wykazuje skłonności do samoregeneracji, a widoczne ryski na powierzchni mebli zasklepiają się dzięki użytemu płynowi. Należy również dodać, że drewno po takim zabiegu wygląda niezwykle naturalnie. Natomiast największym minusem olejowania drewna jest cykliczna powtarzalność.

Podsumowanie

Olejowanie drewna to znakomita metoda na odświeżenie mebli w aranżacji skandynawskich, rustykalnych i prowansalskich. Opisywany proces zabezpieczenia drewna jest stosunkowo niedrogi i można go przeprowadzać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że może zająć dość dużo czasu i należy go cyklicznie powtarzać.