Mycie ścian i gruntowanie przed malowaniem. Po co to robimy?

Malowanie ścian to jedna z obowiązkowych czynności w trakcie remontu czy budowy. To również jeden ze sposobów na odświeżenie czy zmianę dotychczasowego wyglądu wnętrza. Zanim jednak ochoczo chwycimy wałek i pojemnik z farbą, warto odpowiednio przygotować ściany przed malowaniem. Jak to zrobić? Czym umyć ściany? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu!

Przygotowanie ścian do malowania

Powierzchnie ścian, szczególnie tych w kuchni czy salonie narażone są na liczne uszkodzenia i zabrudzenia. Na ścianach gromadzą się również różne pyły i kurz, które niekoniecznie są dla nas widoczne gołym okiem. Nałożenie nowej warstwy farby na brudne ściany, może okazać się udręką i przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Dlatego ważne jest, aby nie pomijać etapu, jakim jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania i odpowiednio je umyć oraz zagruntować.

Czym myć ściany przed malowaniem? - mydło malarskie i inne środki do mycia ścian

Mycie ścian przed malowaniem, nie należy do najciekawszych zajęć, jednak jego wykonanie zagwarantuje nam, że nasze nowo pomalowane ściany będą wyglądać idealnie, a malowanie podczas prac wykończeniowych przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Mycie ścian płynem do naczyń

Czyszczenie ścian czy mycie sufitu najlepiej rozpocząć od usunięcia wystających gwoździ i zalegających pajęczyn. Ściany można omieść za pomocą zmiotki lub odkurzyć odkurzaczem. Jeśli nasze ściany są w dobrej kondycji i nie ma na nich śladów pleśni czy tłustych plam wystarczy, umyć je używając wody i płynu do mycia naczyń. Dzięki tak przygotowanej powierzchni ściany nie musimy się obawiać, że w trakcie malowania do naszego wałka będą przyklejać się uciążliwe paprochy czy pajęczyny.

W przypadku malowania ścian starszych budynków konieczne może okazać się czyszczenie ścian ze starych, odpadających warstw farb lub pozostałościach tapety. W tym przypadku oprócz gąbki i detergentu przydatna będzie również szpachelka. Najlepiej takie miejsca namoczyć wodą, a następnie zdrapać niechciane powłoki za pomocą szpachelki.

użycie mydła malarskiego do mycia ścian

Czym odtłuścić ścianę?

Najczęściej odtłuszczanie ścian jest koniecznie w trakcie malowania kuchni, która jest miejscem szczególnie narażonym na tego typu zabrudzenia. Tłuste plamy są dosyć uciążliwe - jeśli nie usuniemy ich z powierzchni ściany przed malowaniem, mogą być widoczne nawet po zamalowaniu ich nową warstwą farby. Dodatkowo farba naniesiona na tłustą plamę ma mniejszą przyczepność, przez co po krótkim czasie może się łuszczyć. Na szczęście obecnie w sklepach budowlanych znaleźć można wiele detergentów, dzięki którym łatwo usuniemy tłuste zabrudzenia. Jednym z najpopularniejszych i niezawodnych środków jest mydło malarskie.

Mycie ścian mydłem malarskim to niezawodna i sprawdzona metoda przygotowania ścian do malowania. Mydło malarskie jest najczęściej mieszaniną soli sodowych i potasowych wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryny oraz wody. Mydło malarskie ma postać gęstej pasty i jest bardzo proste w użyciu - wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie zgodnie z proporcjami wskazanymi w instrukcji. Następnie można przystąpić do mycia ścian przy użyciu gąbki lub za pomocą szerokiego pędzla, oraz powstałego roztworu. Na koniec przemywamy ścianę czystą wodą i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Dzięki zastosowaniu mydła malarskiego usuniemy ze ścian nie tylko tłuste plamy, ale również inne, trudne zabrudzenia takie jak ślady po oponach rowerowych, czy rysunki wykonane kredkami, często pojawiające się w pokojach dziecięcych. Pamiętaj, by na całą ścianę na koniec wypłukać czystą wodą.

Jak działa mydło malarskie?

Mydła malarskie z łatwością:

  • usuną przebarwienia i wszelkie przylegające zabrudzenia,
  • w trakcie wykonywania czynności malarskich przygotujemy powierzchnię przed aplikacją produktów malarskich.

Ile kosztuje mydło malarskie?

Zakup mydła malarskiego to jeden z najmniejszych wydatków, które czekają nas podczas remontów i innych prac wykończeniowych. Cena małego pojemnika to koszt około 10 zł za 0,4 kg. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy kupić mydło malarskie, nie wahaj się. Z pewnością docenisz łatwość i prostotę usuwania zabrudzeń przed aplikacją innych produktów malarskich.

odtłuszczanie ścian

Usuwanie śladów pleśni

Oprócz kurzu, tłustych plam czy innych zabrudzeń częstym problem występującym na powierzchni ścian jest pleśń. Aby wyczyścić ścianę z uciążliwych śladów pleśni, musimy skorzystać ze specjalistycznych środków grzybobójczych. Detergent taki stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, najczęściej po jego użyciu konieczne jest umycie ściany czystą wodą.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Kiedy mamy już dokładnie umyte i wyschnięte ściany, kolejnym ważnym krokiem jest zagruntowanie malowanych powierzchni. W każdym sklepie z artykułami budowlanymi znajdziesz grunty do ścian, spośród których możesz wybrać ten najbardziej pasujący do Twoich potrzeb. Przy wyborze produktu do gruntowania należy przede wszystkim uwzględnić kondycję ścian i rodzaj farby.

Zalety gruntowania ścian

Gruntowanie ścian to ważny etap przygotowujący ich powierzchnię do malowania. Po co właściwie gruntować ściany? Co nam daję gruntowanie ścian? Oto odpowiedzi:

  • środki gruntujące zwiększają przyczepność nowej warstwy farby, dzięki czemu zapewniają lepsze krycie i łatwiejsze malowanie,
  • grunt wyrównuje chłonność na całej powierzchni ściany, co pozwala na uzyskanie jednolitego koloru, bez przebarwień i smug,
  • zagruntowana ściana powoduje również mniejsze zużycie farby, ponieważ zagruntowane podłoże nie pochłania dużej ilości farby.

Kiedy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy gruntowanie ściany jest konieczne przed każdym malowaniem. Wszystko zależy od jakości malowanego podłoża, jednak większości przypadków zaleca się użycie odpowiedniego produktu gruntującego. Jego nałożenie nie jest skomplikowanie, ani zbyt czasochłonne, a z pewnością zapewni nam lepsze efekty pracy.

Pierwszym przypadkiem, w którym nie należy pomijać gruntowania, są ściany z nowymi tynkami. Aby pokryć tynki gruntem, należy poczekać do całkowitego ich związania i wyschnięcia - trwa to około 3-4 tygodni od ich położenia. Zagruntować należy również ściany budynków w stanie deweloperskim, które z reguły pokryte są warstwą białej farby o niskiej jakości.

gruntowanie i czyszczenie ścian papierem ściernym

Gruntowanie ścian jest również konieczne, jeśli przed malowaniem musieliśmy zdrapać część lub całość warstwy starej farby, uzupełnić ubytki w tynku lub zaszpachlować część powierzchni. Użycie gruntu spowoduje zmniejszenie chłonności nowych powierzchni i zapobiegnie przebarwieniom. Uzupełnieniem procesu gruntowania może być zastosowanie farby gruntującej, która dodatkowo ujednolici podłoże. Produkt ten jest również polecany, gdy przemalowujemy ciemne ściany na jasne kolory.

Nie ma konieczności stosowania gruntu na ściany w dobrym stanie, na których nie występują widoczne zabrudzenia czy łuszczenie starych farb. Nie zaleca się natomiast gruntowania ścian, które pokryte zostały wcześniej farbami lateksowymi lub akrylowymi dobrej jakości. W tej sytuacji grunt mógłby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy farby, dlatego tutaj wystarczy umyć ścianę i poczekać aż wyschnie.

Przygotuj powierzchnię ścian i zacznij malowanie!

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie przygotowanie ściany przed malowaniem ułatwia późniejszą pracę oraz gwarantuje zadowalające efekty - dzięki nim nowa warstwa farby utrzyma się na ścianie przez długie lata bez łuszczenia i przebarwień. Kluczowe znaczenie ma tutaj poprawne umycie i zagruntowanie ścian. Sporym ułatwieniem jest dostępna na rynku szeroka gama gotowych do użycia preparatów gruntujących i myjących.