Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach - poradnik

Płyta wykonana z karton-gipsu to wszechstronnie stosowany materiał budowlany. Za pomocą płyt gipsowych łatwo można podzielić pomieszczenie. Sprawdzają się one w przypadku stawiania ścianek działowych, ale także w przypadku krzywych ścian, które chcemy wyprostować. Montaż płyt gipsowo-kartonowych to też ostatni etap wykonywania obudowy poddasza. Efekty montażu płyt g-k, zależą jednak od doświadczenia, umiejętności i staranności wykonawców, od jakości zastosowanych materiałów oraz od poprawności montażu rusztu z metalowych profili.

Jak więc powinien wyglądać montaż płyt gk na ścianie na profilach? Sprawdź!

Montaż płyt kartonowo-gipsowych - co musisz wiedzieć?

Sucha zabudowa jest komfortowa, szybka i tania. Z tego względu rezygnuje się z pochłaniającego sporo czasu tynkowania i zastępuje się je właśnie płytami g-k. Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach jest efektywnym sposobem na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni i ukrycie wszelkich instalacji elektrycznych.

Przed rozpoczęciem pracy, trzeba dokładnie przeczytać specyfikację danego produktu oraz zapoznać się z instrukcją. Płyty g-k należy poprawnie dobrać do rodzaju pomieszczenia, pamiętając, że nieco inne regipsy sprawdzają się w łazienkach, a inne w sypialniach i przedpokojach. Prawidłowo dobierz też wszelkie akcesoria montażowe. Płyty zamontujesz na profilach lub wykorzystując klej gipsowy.

Jeżeli nie masz doświadczenia w montowaniu płyt gipsowo-kartonowych, warto jednak pracę tę zlecić specjaliście (w szczególności obudowę trudno dostępnych miejsc).

Montaż płyt gipsowych sprawdzi się również wówczas, gdy dochodzi do konieczności zwiększenia izolacyjności akustycznej lub termicznej w pomieszczeniu. Wolną przestrzeń pomiędzy nową a starą ścianą należy dokładnie wypełnić np. wełną mineralną, którą trzeba przytwierdzić specjalnymi kołkami.

Profile do płyt gipsowo-kartonowych - jakie wybrać?

Wybierając profile do płyt g-k, należy szczególną uwagę zwrócić na ich grubość i szerokość. Profesjonaliści najczęściej wybierają materiały budowlane wykonane z grubej, sztywnej blachy. Często korzystają z grubszych profili stalowych, które wytrzymają ciężar okładziny ściennej i nie dopuszczą do odkształceń. Taki zabieg może pozytywnie wpłynąć na wytrzymałość całego szkieletu. Grubsze profile mogą też zniwelować ryzyko pękania połączenia płyt.

Natomiast w przypadku wyboru szerokości profili, warto kierować się charakterystyką miejsca, w którym będą one zamontowane. Jeżeli chcemy w ścianach ukryć instalację elektryczną, wybierzmy profile cienkie, dzięki którym maskowanie przewodów będzie bardzo proste. Z kolei grubsze profile stosujmy m.in. w łazienkach, gdzie niezbędne jest maskowanie masywnych elementów, w tym rur kanalizacyjnych.

Profile przeznaczone do zabudowy można podzielić na poziome profile UW i pionowe profile CW.

płyty g-k, wykonanie okładziny ściennej na ruszcie z profili stalowych

Montaż płyt g-k na profilach na ścianie - jak to zrobić krok po kroku?

Jak wyłożyć ścianę płytami z karton-gipsu? Pracę rozpocznijmy od wyznaczenia miejsca montażu ścianki. Można użyć miarek lub poziomicy laserowej. Kolejnym krokiem będzie montaż wieszaków pod profile.

Stelaż należy stworzyć poprzez przykręcenie do ścian uchwytów pod profile pionowe. Najlepszy rozstaw pojedynczych elementów w poziomie będzie wynosił od 55 do 65 cm, natomiast w pionie uchwyty najlepiej przykręcać w odstępie od około 100 do 120 cm. Miejsca mocowania uchwytów zabezpieczmy specjalną taśmą. Taśma uszczelni, wzmocni i wyciszy konstrukcję.

Pamiętajmy też, aby wcześniej zmierzyć i zaznaczyć miejsca łączeń na ścianie. Profil pionowy należy przymocować tak, aby podtrzymywał dwie sąsiadujące płyty.

Do mocowania stelaża używamy kołków przeznaczonych do zabudowy lub mocujemy za pomocą kołków szybkiego montażu.

Kolejnym etapem powinno być stworzenie ramy stelaża. Przechodzimy do montowania profili do podłogi, ścian bocznych oraz do sufitu. Profile należy przyciąć na szerokość ściany, a stronę, która będzie przylegała do sufitu lub podłogi pokrywamy taśmą uszczelniająco-wzmacniającą. Teraz musimy przykręcić profile UW do podłogi i sufitu. Odległość między wkrętami nie może przekraczać 85 cm. Za pomocą poziomicy można dodatkowo sprawdzić, czy profile zostały równo zamontowane.

Przy ramie stelaża dobrze jest wykonać połączenia ślizgowe w miejscu, gdzie stykają się profile ze ścianami po bokach i przy suficie.

Zostaje jeszcze montaż profili pionowych i przykręcenie płyt z karton-gipsu. W stworzonej konstrukcji należy umieścić pionowe elementy stelaża i przykręcić profile CD do uchwytów oraz do belek poziomych. Jeżeli profile zostaną już zamontowane, wystające końce uchwytów należy odgiąć tak, aby płyty mogły się na nich opierać. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy profile zostały osadzone równo.

Na koniec zostało już tylko przykręcenie do stelaża płyty z karton-gipsu. Najlepiej zacząć od dolnej części ściany. Płyty gipsowe przykręcamy do stelaża za pomocą wkrętów rozmieszczonych co 20-30 cm, aby zapewnić trwałe i stabilne mocowanie. Po obwodzie konstrukcji należy pozostawić przerwy dylatacyjne.

Jeżeli przedścianka z płyt gipsowych na etapie użytkowania będzie obciążona, warto wykonać dodatkowe wzmocnienia np. w postaci drewnianych łat.

Płyty gipsowo-kartonowe - szpachlowanie

Ukrycie mocowań czy zamaskowanie szczelin na styku poszczególnych elementów, czyli tzw. spoinowanie płyt g-k, jest kluczowe dla uzyskania gładkiej powierzchni, gotowej do malowania lub tapetowania. Jeżeli wszystkie płyty zostaną już przykręcone, czeka nas szpachlowanie, wygładzanie i maskowanie miejsc styku płyt i kołków montażowych. Zazwyczaj już po jednym szpachlowaniu można przetrzeć i pomalować ścianę na wybrany kolor. W przypadku szczególnych wymagań masą szpachlową pokrywamy całą powierzchnię. Podczas pracy korzystaj z wytrzymałych i niezawodnych szpachli.

Pamiętaj, że szpachlowanie to niezwykle ważny element suchej zabudowy. Aby spełniło dobrze swoje zadanie, przed rozpoczęciem pracy trzeba uwzględnić rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej czy rodzaj zastosowanej taśmy zbrojącej.

Najczęściej popełniane błędy podczas montażu płyt gipsowo-kartonowych

Do najczęściej popełnianych błędów podczas montażu płyt należą:

  • stelaż pod płyty gipsowe o nieodpowiednio dobranych profilach,
  • brak taśmy akustycznej pod profilami obwodowymi oraz bezpośrednimi łącznikami,
  • zbyt duży rozstaw łączników bezpośrednich lub ich całkowity brak,
  • brak staranności podczas montażu wełny mineralnej na powierzchni ściany, brak kołków do mocowania wełny,
  • brak zastosowania dodatkowych profili CD przy bocznych ścianach,
  • kręcenie profili CD z profilami UD z użyciem wkrętów,
  • przykręcanie okładziny do profili UD,
  • brak stosowania taśmy ślizgowej,
  • brak wypełnienia wolnych przestrzeni.

płyty g-k, montaż

Podsumowanie

Istnieją różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, a to sprawia, że charakteryzują się one szerokim zastosowaniem. Jak je jednak montować do ścian stosując profile? Najpierw wyznaczamy płaszczyznę, a profile podklejamy specjalną taśmą. Wzdłuż narysowanych linii należy zamocować profile, używając do tego kołków szybkiego montażu. Na ścianie trzeba wyznaczyć też miejsce mocowania uchwytów i rozstawić uchwyty w określonych odległościach w pionie i poziomie. Profile przycina się na długość nieco mniejszą od wysokości pomieszczenia i wkłada w zamocowane uchwyty. Następnie musimy przykręcić profile do uchwytów, zamocować słupki konstrukcji i włożyć warstwę wełny mineralnej pod profile, która zapewni izolację akustyczną w pomieszczeniu. Po zamocowaniu słupków konstrukcji należy sprawdzić, czy płaszczyzna jest równa. Końce uchwytów trzeba odgiąć, a płyty przykręcić do profili pionowych. Podczas przykręcania, płyty kartonowo gipsowe nie powinny stać bezpośrednio na posadzce. Warto więc ustawić je na podkładce.

Jeżeli jednak nigdy nie wykonywaliśmy takich prac samodzielnie, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę!