Malowanie dachu z blachy - porady i wskazówki

Dach to kluczowy element budynku, który stanowi skuteczną ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Aby dach z blachy mógł długo i skutecznie spełniać swoją funkcję, musi być regularnie i odpowiednio konserwowany. Jednym z niezbędnych zabiegów jest malowanie dachu.

Jak poprawnie pomalować dach? Jak przygotować powierzchnię blachy do malowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego!

Malowanie dachu krok po kroku

Malowanie dachu pokrytego blachą to zabieg, który nie tylko zabezpiecza go przed korozją i przedłuża jego żywotność, ale także zapewnia estetyczny wygląd całego budynku. Aby uzyskać zadowalający i trwały efekt renowacji, konieczne jest zrealizowanie poszczególnych etapów.

Od czego zacząć malowanie dachu?

Niezbędną czynnością do wykonania przed malowaniem dachu jest dokładne sprawdzenie jego stanu i odpowiednie przygotowanie pokrycia dachowego. Powierzchnia dachu musi zostać przed malowaniem dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona, aby zapewnić wysoką przyczepność nowej farby do podłoża.

Pierwszym ważnym aspektem podczas renowacji dachu jest przyczepność starej powłoki malarskiej. Jeśli na blasze znajdują się odpryski lub łuszczące się fragmenty starej farby, należy je dokładnie usunąć. Najlepiej użyć do tego odpowiednich detergentów, ponieważ użycie szpachelki czy ostrej szczotki mogłoby uszkodzić powierzchnię blachy. Jeśli poprzednia warstwa farby jest w dobrym stanie, wystarczy ją dokładnie umyć. Najlepiej sprawdzają się tutaj wydajne myjki o wysokim ciśnieniu wody. Takie mycie dachu zagwarantuje skuteczne usunięcie różnorodnych zabrudzeń.

Kolejną ważną kwestią są ewentualne ogniska korozji, które koniecznie należy wyczyścić i zeszlifować. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca szczególnie zabrudzone np. okolice komina, gdzie często powstają uciążliwe zabrudzenia z sadzy czy miejsca w pobliżu drzew, gdzie często pojawiają się grzyby i warstwy lepkiego osadu. Aby odpowiednio zabezpieczyć zeszlifowane miejsca warto dodatkowo pokryć je warstwą podkładu gruntującego. Po oczyszczeniu blachy z rdzy i innych zabrudzeń należy pamiętać o dokładnym odpyleniu całej powierzchni.

Przed przystąpieniem do malowania dachu warto także odpowiednio zabezpieczyć folią okna dachowe, kominy czy barierki znajdujące się w jego pobliżu.

Prawidłowe i dokładne wykonanie tych wszystkich etapów, wpływa bezpośrednio na trwałość nakładanej warstwy farby oraz na jej właściwości ochronne, dlatego nie należy ich pomijać.

malowanie dachów

Jak pomalować dach z blachy?

Planując malowanie dachu, konieczne należy sprawdzić prognozę pogody - dach najlepiej jest malować w temperaturze między 10 a 25 stopni Celsjusza oraz wtedy, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Wilgotna lub zbyt gorąca powierzchnia nie nadaje się do poprawnego nakładania farby.

Malowanie dachu można przeprowadzić przy użyciu pędzla bądź agregatu malarskiego. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, i sprawdza się lepiej przy różnych rodzajach blach. Malowanie dachu pędzlem przekłada się na dłuższy czas realizacji, ale zapewnia dokładne i równomierne nałożenie farby, szczególnie w przypadku blachy trapezowej lub profilowanej. Metoda ta sprawdzi się w przypadku dachów o mniejszej powierzchni. Agregaty malarskie pozwalają na równie skuteczne malowanie dachów oraz szybkie wykonanie prac, jednak wymagają posiadania pewnego doświadczenia w obsłudze urządzenia. Zastosowanie agregatu malarskiego będzie dobrym rozwiązaniem do malowania bardzo dużych dachów, pokrytych gładką blachą bez dużych załamań.

Niezależnie od wybranej metody malowania dachów, nakładanie farby zaczynamy zawsze od góry i malując w jednym kierunku, przesuwamy się w dół. Według zalecanych wytycznych łączna grubość suchej powłoki farby powinna wynosić około 120 mikrometrów, dlatego zazwyczaj konieczne jest nałożenie 2-3 warstw. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy zachować odpowiedni czas schnięcia, podany na opakowaniu farby.

Jaka farba nadaje się do malowania dachu?

Oprócz właściwego przygotowania nawierzchni kluczowe znaczenie ma również wybór odpowiedniej farby. Do malowania dachu z blachy należy stosować specjalne farby do metalu, które zagwarantują, że uzyskana powłoka będzie odporna na promieniowanie UV, skrajne temperatury i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Farba powinna cechować się także wysoką przyczepnością i elastycznością, w przeciwnym razie na powłoce będą pojawiać się pęknięcia, wynikające z kurczenia i rozszerzania się blachy pod wpływem temperatury.

Do malowania dachów z blachy ocynkowanej należy używać połączenia podkładu i przeznaczonej do tego farby. Jeśli zależy nam na szybszym wykonaniu prac, można zastosować także gotową gruntoemalię lub farbę bezpodkładową. Najczęściej używane są farby akrylowe i poliwinylowe, które tworzą elastyczne powłoki o dobrych właściwościach mechanicznych.

Kupując farbę do malowania dachu, należy wcześniej obliczyć powierzchnię w metrach kwadratowych, która przekłada się na ilość potrzebnej farby. Do podstawowej powierzchni doliczyć należy jeszcze pomalowanie wyprawek, skosów, okuć kominowych czy załamań. Ostateczna ilość farby zależy także od rodzaju malowanej blachy - w przypadku blachodachówki należy kupić około 10% więcej farby, natomiast przy blasze falistej około 15%.

malowanie blachy ocynkowanej

Ile kosztuje malowanie dachu?

Malowanie dachu z blachy wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale również posiadania odpowiedniego sprzętu. Przez wzgląd na to, większość osób decyduje się zlecić malowanie dachu profesjonalnym firmom. Usługę malowania dachu z blachy wycenia się na podstawie kilku ważnych czynników, takich jak:

  • stan podłoża i ilość pracy związana z odpowiednim przygotowaniem powierzchni dachu;
  • powierzchnia dachu i jego konstrukcja;
  • rodzaj pokrycia - blacha trapezowa wymaga użycia większej ilości farby i większego nakładu pracy niż np. pokrycie dachowe z gładkiej blachy;
  • kąt nachylenia dachu i wysokość budynku - praca na stromych dachach jest trudniejsza i wymaga użycia alpinistycznego sprzętu;
  • metoda malowania - z reguły nieco niższa jest cena malowania dachu metodą natryskową;
  • lokalizacja budynku - ceny malowania dachów różnią się w zależności od regionu i miejsca położenia, z reguły ceny za taką usługę w małych miejscowościach są niższe od tych w dużych miastach.

Ceny farb do dachu zaczynają się od około 50 zł za litr, który wystarcza na jednokrotne pomalowanie około 10-12 m2. Możemy przyjąć, że powierzchnia naszego dachu wynosi 100 m2. Tak więc, aby kupić farbę wystarczającą na dwukrotnie pomalowanie wspomnianego dachu, musimy być przygotowani na wydatek wynoszący około 1000 zł. Jeśli decydujemy się na usługę malowania dachu przez firmę, musimy do tego doliczyć jeszcze koszty robocizny.

blacha ocynkowana na dach

Jak pomalować dach z blachy - podsumowanie

Malowanie dachów to złożony proces, wymagający odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz narzędzi. Niezależnie od tego, jakie pokrycie dachowe chcemy malować, zawsze na początku oceniamy stan dachu - jego szczelność, ogniska korozji czy łuszczące się stare powłoki, które koniecznie trzeba usunąć. Po dokładnym umyciu i odpyleniu podłoża możemy przystąpić do jego malowania. Renowację dachu można przeprowadzić za pomocą pędzla lub agregatu malarskiego. Warto pamiętać, że poprawna i dokładna renowacja dachu pozwala utrzymać jego dobrą kondycję i piękny wygląd na długie lata, bez konieczności wykonania kosztownej wymiany całego pokrycia dachowego.