Jaka farba do płytek łazienkowych?

Producenci farb zaskakują klientów coraz to śmielszymi i bardziej oryginalnymi pomysłami na kolejne rodzaje swoich produktów i możliwości ich zastosowania. Od kilku sezonów możemy więc podziwiać zamieszczane w sieci fotografie efektów malowania płytek ściennych i podłogowych w łazienkach. Czy malowanie płytek jest sensowną alternatywą dla ich wymiany? A jeśli tak - to w jakich przypadkach? Jaka farba się sprawdzi i jak przeprowadzić samodzielnie metamorfozę swojej łazienki?

Kiedy i dlaczego malowanie płytek jest dobrym pomysłem?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że malowanie powierzchni płytek prawie zawsze jest dobrym pomysłem, a argumentów przemawiających za takim właśnie wyborem jest mnóstwo. Po pierwsze - koszty. Płytki ścienne są obecnie naprawdę bardzo drogie, a jeśli nie potrafisz ich samodzielnie układać i do remontu musisz wzywać fachowców, to remont nawet małej łazienki będzie Cię kosztował kilka tysięcy złotych. Farby są nieporównywalnie tańsze.

Po drugie - nie można zapomnieć o nakładach pracy potrzebnej do realizacji remontu. Skuwanie starych płytek, odpowiednie przygotowanie podłoża pod nowe, docinanie i układanie ich, wyrabianie kleju fugowanie - te wszystkie czynności mogą zająć kilka tygodni, w czasie których korzystanie z łazienki będzie w najlepszym przypadku utrudnione. Do tego wszechobecny pył i bałagan. Dzięki malowaniu w prosty sposób odnowisz łazienkę, nadasz jej nowych charakter i nową świeżość -

Kiedy natomiast lepiej zerwać stare płytki i położyć nowe? Na pewno wtedy, gdy są one już zniszczone lub gdy planujesz gruntowny remont z wymianą instalacji, ceramiki i armatury łazienkowej. Wtedy musisz zrujnować całą łazienkę i skuć ściany, więc i tak musisz kupić nowe płytki. Chyba że wolisz pomalować ściany, co jest obecnie bardzo modne. Wtedy przyda Ci się odpowiednia farba ceramiczna, lub inna przeznaczona do malowania ścian w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Rodzaje farb do malowania płytek ceramicznych

Jak powinna być farba do malowania płytek? Przede wszystkim musi dobrze trzymać się na gładkich powierzchniach (konieczna jest dobra przyczepność farby do płytek), ale też cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i szorowanie. Do płytek ceramicznych mamy więc kilka rodzajów farb do wyboru:

  • farby akrylowe - produkowane na bazie żywic akrylowych. Farba akrylowa jest łatwa w aplikacji i szybko wysycha. Nie radzi sobie jednak zbyt dobrze z uszkodzeniami mechanicznymi, więc nie powinno się nią malować płytek podłogowych, a jedynie ścienne;
  • farby polimocznikowe - to specjalistyczne farby, które odznaczają się wysoką wytrzymałością na wilgoć, szorowanie i innego rodzaju uszkodzenia. Tworzą gładką powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości. Farba polimocznikowa, inaczej niż farba akrylowa, nadaje się zarówno do malowania płytek ściennych, jak i podłogowych. Szybko schnie, już po około 24 godzinach od nałożenia farby można w pełni cieszyć się swoją nową łazienką. Koniecznie należy jednak po malowaniu starannie wywietrzyć pomieszczenie;
  • farby poliuretanowe - mają intensywny i nieprzyjemny zapach, toteż nadają się do malowania kafelków w pomieszczeniach dobrze wentylowanych. Ale można je stosować również na płytkach ceramicznych na zewnątrz, na przykład na schodach czy tarasie. Farba poliuretanowa, w przeciwieństwie do farby akrylowej, również nadaje się do malowania płytek podłogowych, tworzy bardzo twardą, odporną na uszkodzenia i wilgoć warstwę;
  • farby epoksydowe - farba epoksydowa powstaje na bazie żywicy epoksydowej i wody (są prawie bezzapachowe) lub rozpuszczalnika (mają duszący, intensywny zapach). Epoksydowa farba do płytek jest bardzo gęsta, malowanie jest więc czasochłonne. Ale uzyskany efekt wart jest poświęconej pracy - powłoka jest bardzo twarda i odporna. Pamiętaj, że w pomieszczeniach bez okna lepiej jest stosować farbę na bazie wody. Na rynku dostępne są farby z wykończeniem satynowym, matowym i na wysoki połysk.

Farby do malowania płytek ściennych i podłogowych - czy można użyć tych samych produktów?

Nie zawsze - jeśli wybierasz farbę akrylową do płytek ściennych, to na podłogę trzeba będzie zastosować farbę epoksydową, polimocznikową lub poliuretanową. Jeśli jednak wolisz malować płytki w łazience tylko jednego rodzaju produktem, to wybierz farbę, która nadaje się również do stosowania na podłodze, na przykład z żywicą epoksydową. Odpowiedni wybór farby to podstawa udanego przedsięwzięcia.

Efekty malowania płytek podłogowych i ściennych - jak długo się utrzymują?

To zależy od tego, czy wybierzesz odpowiednią farbę oraz czy przed malowaniem dobrze przygotujesz powierzchnię kafelków. Aby uzyskać najwyższą możliwą trwałość powłoki, farba do płytek musi być aplikowana na czyste i suche podłoże. W przeciwnym razie szybko zacznie się łuszczyć i odpadać.

Czy można samodzielnie pomalować płytki?

Jedną z najlepszych wiadomości, jakie mamy dla Ciebie jest ta, że na pewno poradzisz sobie z samodzielnym malowaniem swoich płytek. Zanim opowiemy, co musisz zrobić, aby uporać się z pracą szybko i sprawnie i aby efekt malowania zachwycał przez długi czas, przedstawiamy listę zakupów - oto, czego potrzebujesz:

Jak prawidłowo malować płytki - o czym należy pamiętać?

Najpierw z powierzchni płytek usuń stary silikon - użyj do tego ostrego noża, a pozostałe na ścianie resztki zmyj specjalnym preparatem do usuwania silikonu. Jeśli trzeba, uzupełnij dziury i ubytki w fugach. Zabezpiecz taśmą malarską krawędzie umywalki, szafek i innych elementów wyposażenia, których nie planujesz malować.

Bardzo dokładnie umyj powierzchnię płytek oraz fugi, a następnie wytrzyj je do sucha. Przygotuj farby zgodnie z instrukcją podaną przez producenta i, używając wałka, maluj płytki - pamiętaj, aby nakładać farbę starannie rozcierając ją. W ten sposób unikniesz powstawania zacieków lub prześwitów. Jeśli chcesz aby fugi miały inny kolor niż kafelki, pomaluj je na końcu za pomocą małego pędzelka. Jeśli nie, w czasie malowania kafelków i tak pokryjesz je farbą. Na tym koniec - teraz wystarczy poczekać, aż farby do płytek wyschną i uzyskają właściwą sobie twardość.