Jak poprawnie wykonać szpachlowanie łączeń płyt gipsowych?

Płyty gipsowo-kartonowe to podstawowe elementy suchej zabudowy. Choć montaż systemu nie należy do najtrudniejszych, konieczne jest zadbanie o prawidłowe wykonanie połączeń pomiędzy elementami. Dlaczego tak ważne jest szpachlowanie i spoinowanie płyt g-k, co jest potrzebne do odpowiedniego wykonania prac i jak wygląda szpachlowanie połączeń gipsowych krok po kroku?

Szpachlowanie połączeń gipsowych - dlaczego jest ważne?

Systemy suchej zabudowy to rozwiązanie umożliwiające podzielenie pomieszczenia na dwa mniejsze bez konieczności dobudowywania murowanej ściany. Ponadto płyty g-k wykorzystuje się m.in. w celu zabudowania pionów instalacyjnych, wykonania sufitów podwieszanych, czy wykończenia powierzchni ścian. Prawidłowe wykonanie spoinowania i szpachlowania płyt jest podstawą trwałości systemu i jego estetycznego wyglądu.

Niewłaściwie wykończona sucha zabudowa może w przyszłości wiązać się z wieloma problemami. Przede wszystkim z upływem czasu mogą uwidocznić się styki płyt ciętych, a na powierzchni płyt można dostrzec liczne pęknięcia i ubytki. Taka sytuacja wiąże się nie tylko z pogorszeniem wyglądu zabudowy, ale także z utratą jej wytrzymałości, co może grozić nawet zawaleniem się konstrukcji.

Co jest potrzebne do poprawnego szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych?

Przy montażu płyt g-k wykorzystuje się m.in. taśmy montażowe (np. wykonane z włókna szklanego) oraz wkręty do suchej zabudowy. Kolejnym krokiem jest wypełnianie przestrzeni pomiędzy elementami. Do prawidłowego wykonania spoinowania i szpachlowania płyt niezbędna będzie przede wszystkim masa szpachlowa. W zależności od potrzeb można zdecydować się na gotowe wyroby lub masy szpachlowe do samodzielnego przygotowania. Kolejnymi niezbędnymi materiałami są środki gruntujące wykorzystywane do zapobiegania pylenia się płyt oraz do ułatwiania nakładania masy szpachlowej.

Szpachlowanie płyt gipsowych krok po kroku

Przed przystąpieniem do szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych warto przygotować sobie narzędzia takie jak strug do frezowania krawędzi, szlifierkę oraz szpachelki. Każde z urządzeń przyda się w kolejnych etapach prac.

Frezowanie płyt

W pierwszym kroku należy zaokrąglić krawędzie cięte płyt z wykorzystaniem struga. Według ekspertów, brzegi płyt przed wypełnieniem spoin masą szpachlową powinny być delikatnie zaokrąglone. W sytuacji, gdy płyty na długości posiadają już zaokrąglony kształt, należy obrobić tylko miejsca kątów prostych.

Gruntowanie powierzchni

Kolejnym etapem jest gruntowanie płyt g-k, które wskutek frezowania ulegają pyleniu. Preparat gruntujący należy nałożyć na oczyszczoną z kurzu, pyłu i tłustych plam powierzchnię. Wybierając odpowiedni środek gruntujący, należy upewnić się, że nadaje się on do suchej zabudowy, gdyż płyty gipsowe są chłonne i nie każdy preparat spełni swoją funkcję.

szpachlowanie płyt

Szpachlowanie masą szpachlową

Następnym krokiem jest uzupełnianie ubytków na powierzchni płyt i szpachlowanie łączeń. W tym celu należy nałożyć warstwę masy szpachlowej na ewentualne braki w płytach oraz na ich łączenia. Przy aplikacji materiału należy pamiętać, aby nakładać cienką warstwę, a nadmiar masy szpachlowej należy regularnie usuwać.

Maskowanie miejsc łączeń

Po zaszpachlowaniu łączeń, kolejnym krokiem jest ich zamaskowanie. W tym celu wykorzystuje się przeznaczone do tego taśmy. Materiał należy zatopić w niezastygniętej jeszcze masie szpachlowej, jednocześnie pamiętając o tym, aby przy dociskaniu taśmy usuwać wypływający nadmiar substancji. Gdy całość zaschnie, na płytę należy nałożyć kolejną warstwę gipsu i wyrównać ją przy użyciu pacy. Chcąc pominąć krok maskowania taśmą, można zdecydować się na wykorzystanie mas szpachlowych z dodatkowymi włóknami w składzie.

Spoinowanie narożników wewnętrznych i zewnętrznych

Po szpachlowaniu i maskowaniu łączeń, konieczne jest wykonanie spoinowania narożników. Zabieg wykonuje się podobnie jak w przypadku maskowania płyt. Najpierw należy nałożyć na narożnik masę szpachlową, a następnie zatopić w niej taśmę. W kolejnym kroku na spoinowanie należy nałożyć drugą warstwę gipsu. W przypadku narożników zewnętrznych przed nałożeniem drugiej warstwy masy szpachlowej należy założyć narożnik aluminiowy i sprawdzić poziomicą, czy jest on zamontowany na prosto.

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Przedostatnim, lecz nieobowiązkowym krokiem, jest wykonanie szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych. Choć w większości przypadków szpachluje się tylko spoiny, wiele osób decyduje się na wyrównanie także całych płyt. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w przypadku nawet delikatnie nierównych powierzchni, gdy będą one mocno wyeksponowane, a padające promienie słoneczne mogłyby uwydatnić nierówności.

Nakładając masę szpachlową, należy zacząć od narożników, a następnie płynnymi ruchami przesuwać się do środka płyty. Jednocześnie należy pamiętać o zbieraniu nadmiaru materiału, aby powierzchnia pozostawała idealnie gładka.

Szlifowanie płyt gipsowo-kartonowych

Po wyschnięciu powierzchni płyt można przejść do ich szlifowania. Warto wówczas zaopatrzyć się w maseczkę na twarz, gdyż podczas prac dochodzi do dużego pylenia. Płyty można wyszlifować gąbką ścierną, pacą do szlifowania lub szlifierką. Podczas wygładzania ścian należy stosować okrężne ruchy, które ułatwią usunięcie wszystkich zgrubień i nierówności.

Podsumowanie

Systemy suchej zabudowy to popularne rozwiązanie stosowane w mieszkaniach, biurach i sklepach. Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych należy jednak pamiętać o dokładnym wykonaniu połączeń. Niewłaściwe wykończenie systemu może skutkować wystąpieniem wielu nierówności lub pęknięć, co przekłada się na utratę wytrzymałości płyt i pogorszenie efektu wizualnego całej zabudowy.