Jak dobrać odpowiednie listwy wykończeniowe? Rodzaje i zastosowanie

Czym jest listwa wykończeniowa?

Listwa wykończeniowa jest detalem wykorzystywanym przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych i remontowych, do estetycznego wykończenia podłogi lub ścian.

Do produkcji listew wykorzystywane są różne materiały i wyróżniamy:

 1. Listwy drewniane - drewno jest materiałem bardzo często wykorzystywanym do produkcji listew. Jest eleganckie, trwałe i w pełni naturalne. Listwy drewniane pasują do podłogi drewnianej oraz paneli.
 2. Listwy MDF - listwy przypodłogowe wykonane z tego materiału, charakteryzują się dużą twardością, lecz są mało odporne na wilgoć. Wykończą parkiet, panele, a nawet wykładzinę dywanową.
 3. Listwy PCV - listwy wykonane z polichlorku winylu są niezwykle lekkie oraz dostępne w bardzo dużej liczbie wzorów i kolorów. Doskonale pasują do panelowych podłóg.
 4. Listwy poliuretanowe - są coraz częściej stosowane zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Listwy wykonane z poliuretanu dostępne są w odcieniu mlecznej bieli. Pasują do podłóg z drewna, paneli, czy nawet kamienia.
 5. Listwy styropianowe - używane są do wykańczania miejsc narożnych, jako listwy ścienne ozdobne, listwy przypodłogowe czy listwy sufitowe. Są łatwe w obróbce, dlatego można z nich tworzyć fantazyjne kształty. Listwy te można zastosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności.
 6. Listwy aluminiowe - ten rodzaj listew jest wyjątkowo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, oraz wilgoć, dlatego mogą być montowane wszędzie tam, gdzie potencjalnie mogą być trudniejsze warunki na przykład w łazience.

Do czego służą listwy wykończeniowe?

Listwy wykończeniowe pełnią szereg istotnych funkcji. Wykorzystywane są:

 • do maskowania przerw dylatacyjnych,
 • do zakrywania nieestetycznych przerw pomiędzy dwiema powierzchniami np. dwóch rodzajów podłóg,
 • do ochrony zasłoniętych przestrzeni przed wnikaniem w nie kurzu i wody,
 • do dekoracji ścian,
 • do przeprowadzenia wewnątrz profili przewodów elektrycznych,

Rodzaje listew wykończeniowych

Wybór listew wykończeniowych zależy od pomieszczenia oraz powierzchni, na której będą zamontowane, dlatego też możemy wyróżnić:

Listwy przypodłogowe - głównym zadaniem listew przypodłogowych jest zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej oraz zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Listwy przysufitowe -wykorzystywane są do zatuszowania miejsca między ścianą a sufitem. Zwykle są one białe, gładkie lub bogato zdobione.

Listwy schodowe - nazywane również kątownikami schodowymi umożliwiają estetyczne wykończenie krawędzi schodów.

Listwy naścienne ozdobne - stanowią wyjątkowy element dekoracyjny. Ogromny wybór wzorów i rozmiarów sprawia, że listwy naścienne można dopasować niemal do każdego wnętrza. Ta sztukateria wewnętrzna odmieni nudny wygląd salonu, przedpokoju, jadalni czy sypialni. Do wyboru mamy także wariant flex, czyli listwy ścienne elastyczne dopasowujące się do kształtu ściany.

Listwy łączeniowe - listwy te umożliwiają płynne i estetyczne połączenie dwóch powierzchni na przykład paneli i wykładziny.

Listwy przyblatowe - to estetyczne wykończenie pomiędzy blatem a ścianą w kuchni, zapobiegające gromadzeniu się brudu za meblami. Są łatwe w montażu, stanowiąc alternatywę dla silikonowych fug.

Zastosowanie listew w pomieszczeniu

Zastosowanie listew wykończeniowych

Listwy wykończeniowe odgrywają istotną rolę w wykończeniu wnętrz, pełniąc zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. W zależności od powierzchni możemy zastosować inny rodzaj listew wykończeniowych.

 • Listwy wykończeniowe do płytek - w przypadku kuchni lub łazienki warto się zdecydować na listwy odporne na wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu, czyli na listwy z PVC lub aluminium.
 • Listwy wykończeniowe do paneli - najlepszym wyborem w tym wypadku są listwy PCV, cokoły drewniane oraz imitujące wygląd drewna listwy z poliuretanu.
 • Listwy wykończeniowe do wykładziny dywanowej - w przypadku wykładzin dywanowych, świetnie sprawdzi się zarówno listwa wykończeniowa z drewna, jak i z płyty MDF.
 • Listwy wykończeniowe do podłogi drewnianej - do wykończenia drewnianych podłóg najczęściej stosuje się listwy drewniane. Są najdroższe, ale też bardzo efektowne.
 • Listwy wykończeniowe do schodów - związane są z materiałem, z którego zrobione są schody, a więc listwa schodowa drewniana wykorzystywana jest do schodów drewnianych lub wykończonych panelami, natomiast listwę aluminiową użyjemy do glazury lub terakoty.
 • Listwy wykończeniowe sufitowe - na rynku dostępne są listwy gładkie oraz listwy dekoracyjne. Listwy wykończeniowe gładkie produkuje się ze styropianu, duropolimerów oraz poliuretanów, natomiast listwy dekoracyjne mogą być wykonane z pianki poliuretanowej, styropianu lub gipsu.

Listwy ozdobne

Co wziąć pod uwagę wybierając listwy wykończeniowe?

Listwy wykończeniowe znacząco wpływają na estetykę i funkcjonalność wnętrza, dlatego warto je dopasować do stylu i aranżacji danego pomieszczenia, np. do stylu skandynawskiego świetnie sprawdzą się listwy z tworzywa drewnopochodnego. Ważne jest również, aby listwy, które będą narażone na wilgoć lub intensywne użytkowanie wykonane były z materiałów trwałych, oraz łatwych w konserwacji oraz czyszczeniu. Wybierając listwy przypodłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę, czy ich grubość jest wystarczająca do zamaskowania przerwy dylatacyjnej. Kolejną, ale równie ważną kwestią jest ich kolor. Najczęściej jest on dopasowywany do barwy podłogi lub ściany.

Podsumowanie

Listwy przypodłogowe, listwy ścienne dekoracyjne (również wariant elastyczny), listwy przysufitowe czy listwy łączeniowe to niezbędny detal każdego wnętrza pełniący funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Zakrywają wszelkie niedoskonałości, nadając pomieszczeniu harmonii i spójności.