Farba do ogrodzenia metalowego

farba do ogrodzenia metalowegoOgrodzenie metalowe jest narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, przede wszystkim czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Aby metalowe ogrodzenie, balustrada czy barierka zachowały swoją funkcjonalność i estetykę na długi czas niezbędne są regularne zabiegi konserwacyjne. Jak konserwować ogrodzenie metalowe? Po jakie produkty sięgać? O czym pamiętać przygotowując powierzchnię do malowania?

Jak malować ogrodzenie metalowe?

Niekorzystne warunki atmosferyczne, na działanie których wystawione jest ogrodzenie zewnętrzne powodują korozję metalu. W celu zapewnienia jak najdłuższej żywotności metalowych komponentów niezbędne jest ich regularne odrdzewianie i zabezpieczanie. Pierwszym etapem renowacji ogrodzenia jest jego dokładne oczyszczenie. Powierzchnię należy oczyścić z:

 • zanieczyszczeń,
 • śladów rdzy,
 • łuszczącej się starej farby.

To od skrupulatności i dokładności z jaką wyczyścimy powierzchnię przed malowaniem zależeć będzie przyczepność nowej powłoki malarskiej, a co za tym idzie skuteczność ochrony metalu przed degradującym wpływem czynników zewnętrznych.

W zależności od stanu obecnej powłoki malarskiej oraz zakresu postępującej korozji ogrodzenie możemy czyścić:

 • do żywego metalu,
 • punktowo usuwając skupiska rdzy i łuszczącą się lub spękaną farbę.

Alternatywą może być zamówienie usługi piaskowania. Piaskowanie jest usługą kosztowną, ale bardzo skuteczną w walce z usuwaniem zanieczyszczeń, skupisk rdzy i starych powłok malarskich. Dodatkowym atutem piaskowania jest możliwość wyrównania widocznych na powierzchni metalu nierówności, a w konsekwencji podniesienie estetyki ogrodzenia.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Najważniejszym etapem konserwacji ogrodzeń metalowych jest ich zabezpieczenie przed korozją. W tym celu warto skorzystać z rekomendowanych farb antykorozyjnych lub podkładów. Jednym z takich produktów jest wodorozcieńczalny grunt do metalu Tikkurila Rostex Super Akva.

Grunt do metalu Tikkurila Rostex Super Akva charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do pokrywanych powierzchni, dzięki czemu mamy pewność, iż cały komponent zostanie szczelnie pokryty warstwą ochronną preparatu. W składzie gruntu znaleźć można funkcjonalne, specjalnie zmodyfikowane spoiwo akrylowe, które trwale przylega do podłoża, a w efekcie również efektywnie chroni je przed korozją. Ponadto preparat wyróżnia się wytrzymałością i odpornością powłoki na:

 • zmywanie,
 • ścieranie,
 • działanie olejów i smarów.

Rostex Super Akva to preparat, który z powodzeniem możemy zastosować pod farby wodorozcieńczalne. W połączeniu z nimi grunt tworzy długotrwałą powłokę ochronną. Wśród licznych zalet preparatu na uwagę zasługuje również jego wszechstronność. Grunt możemy aplikować na dowolną powierzchnię metalową:

  • ocynkowaną,
  • stalową,
  • szorstką aluminiową,
  • z miedzi,
  • ze stali nierdzewnej,
  • z mosiądzu.

Jaka farba nawierzchniowa do metalu?

Grunt antykorozyjny oferuje skuteczne zabezpieczenie malowanej powierzchni przed rdzą, ale rzadko odpowiada naszym oczekiwaniom pod względem estetycznym. Dlatego na oczyszczoną i zabezpieczoną powierzchnię metalową warto nałożyć farbę nawierzchniową w wybranym kolorze. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się farba Tikkurila Makor-Tix lub emalia alkidowa Tikkurila Empire.

Tikkurila Makor-Tix to gruntoemalia akrylowa. Produkt jest przeznaczony do jednoczesnego gruntowania i malowania nawierzchniowego powierzchni metalowych, w tym powierzchni ocynkowanych oraz innych podłoży metalowych. Farba oferuje dużą moc krycia oraz wysoką trwałość powłoki malarskiej, dzięki czemu doskonale sprawdza się do zastosowań zewnętrznych.

Pod farby alkidowe wymagany grunt super rostex

Produkt jest dostępny w precyzyjnie skomponowanej gamie kolorów gotowych. Kolory cechuje mocna pigmentacja, dzięki czemu są wyraziste i pozwalają uzyskać naprawdę atrakcyjny efekt wizualny.

Tikkurila Empire to tiksotropowa alkidowa farba dedykowana do dekoracyjnego malowania drewna, metalu oraz innych trudnych powierzchni wewnątrz i na zewnątrz. Jedną z zalet produktu jest optyczne wyrównywanie powierzchni, dzięki czemu nierówności pozostałe po oczyszczeniu ogrodzenia ze starej powłoki malarskiej są praktycznie niewidoczne. Dodatkowym atutem farby Empire jest żelowa konsystencja, co przekłada się na dużą łatwość aplikacji bez chlapania i pryskania.

Tikkurila Empire jest dostępna w ponad 13 tysiącach kolorów oferując praktycznie nieograniczone możliwość aranżacji metalowych elementów na zewnątrz i wewnątrz domu zgodnie z indywidualnym projektem każdego inwestora.

Kiedy malować ogrodzenie?

Nawet najlepsze preparaty do metalu nie zapewnią skutecznej ochrony ogrodzenia, jeśli jego czyszczenie i renowację przeprowadzimy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W celu zapewnienia jak najwyższej efektywności prac renowację ogrodzenia metalowego zaleca się przeprowadzać wiosną i latem. O czym należy pamiętać?

Jeśli zdecydujemy się na malowanie powierzchni metalowej w sezonie letnim, nie róbmy tego w upalne dni – nie powinno się malować powierzchni, jeśli jest ona nagrzana do temperatury przekraczającej 400C. Najkorzystniej jest aplikować preparaty podkładowe i nawierzchniowe w temperaturze między 150C a 250C i przy wilgotności powietrza nie większej niż maksymalnie 85%.