Ciekawe zabudowy z płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe są bardzo powszechnie używanym materiałem. I nic w tym dziwnego. Są nie tylko ekonomiczne, szybkie i łatwe w montażu, lecz również mają bardzo dużo zastosowań. Jednakże sposobów na aranżację wnętrza korzystając z płyt g-k, jest znacznie więcej niż postawienie ścianki działowej czy zamontowanie sufitu podwieszanego. Poniżej przedstawiamy zalety popularnej płyty gipsowo-kartonowej oraz kilka pomysłów wykończeń z jej wykorzystaniem.

Płyty gipsowo-kartonowe – zalety i ogólne zastosowanie

Zalety zastosowania płyt gipsowo-kartonowych są niezaprzeczalne. Przede wszystkim do montażu potrzeba znacznie mniej czasu, a sam montaż jest prosty i nie generuje brudu i kurzu. Płyty g-k łatwo dopasować do potrzeb, co jest możliwe za pomocą nożyka budowlanego lub też za pomocą prefabrykowanych formatek płyt gipsowo-kartonowych. Łatwo też wywiercić w niej otwory czy zamocować wkręty.

Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych jest również wytrzymała, szczególnie przy wzmocnieniu płytami OSB, a jednocześnie jest to materiał lekki, który nie obciąży nadmiernie stropu, dzięki czemu sufity podwieszane cieszą się taką popularnością.

Rodzaje płyt gipsowo kartonowych

Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednie płyty gipsowo-kartonowe do pomieszczenia. W ofercie na rynku można znaleźć różnego rodzaju płyty g-k, w tym płyty ognioodporne czy dźwiękochłonne, a do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność, niezbędne będzie wybranie płyt z oznaczeniem H. Są to płyty impregnowane z atestem odporności na wilgoć.

Zastosowanie płyt GK

Ścianki działowe

Powszechnie używa się płyt gipsowo-kartonowych przy konstrukcji ścian działowych. W tym przypadku kluczowe jest odpowiednie dobranie profili do montażu płyt. Wkręty do płyt GK muszą być odpowiednio dobrane. Do mocowania płyt używa się blachowkrętów, a do przytwierdzania profili do powierzchni używa się kołków szybkiego montażu.

Do konstrukcji ścian działowych stosuje się słupki pionowe, czyli profile CW. Można je też wykorzystać do obudów ściennych, choć bardziej dedykowane będą tutaj listwy obwodowe, czyli profile UW. Jeśli za pomocą ściany działowej planujemy stworzyć osobne pomieszczenie, jak np. garderoba, to do usztywniania ościeżnic i otworów drzwiowych przeznaczone są profile UA. Natomiast przy suficie podwieszanym zastosujemy profile CD.

Wyrównanie ścian

Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają również na szybkie i bezproblemowe wyrównanie ściany zamiast kosztownego i pracochłonnego tynku lub gładzi. Jest to proste i szybkie rozwiązanie pozwalające na uzyskanie równej powierzchni ściany, idealnej pod farby gruntujące, a następnie malowanie lub tapetowanie. Jeśli powierzchnia ściany nie ma zbyt dużych odchyleń, to płytę można zamontować bezpośrednio do ściany za pomocą kleju.

Powierzchnię zabudowy z płyty kartonowo-gipsowej należy wykończyć za pomocą masy szpachlowej do płyt GK. Masa szpachlowa ma za zadanie wypełnić przerwy między poszczególnymi płytami oraz może posłużyć do ukrycia łebków wkrętów, w przypadku gdy do montażu płyt niezbędne jest ich użycie.

Pomysły aranżacji i zabudowy z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów i rozwiązań, które można zrealizować za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. W nowoczesnych wnętrzach zastosowanie płyt jest obecnie bardzo modne, gdyż pozwalają one na wiele różnych, ciekawych rozwiązań dekoracyjnych, jak również mogą one posłużyć do zamaskowania np. rur.

Sufit podwieszany

sufit podwieszany

Jednym z najpopularniejszych zastosowań płyt g-k jest ich użycie przy suficie podwieszanym. Taki sufit nie tylko ma walory dekoracyjne, nadając wnętrzu niepowtarzalny klimat i charakter, ale również ma bardzo praktyczne zastosowanie. Montaż dodatkowego oświetlenia, które może być bardzo różnorodne i ozdobne, jest w takim suficie bezproblemowy, wszystkie techniczne elementy są schowane, a ponadto jest do nich łatwy dostęp. Dodatkowo, jeśli zastosujemy dźwiękochłonne płyty lub wypełnimy przestrzeń między płytą a stropem wełną mineralną, osiągniemy efekt zwiększonej izolacji termicznej lub akustycznej.

Garderoba

masy szpachlowe do płyt

Garderoba w sypialni stanowi atrakcyjną alternatywę dla dużej szafy, która potrafi sprawić, że w pomieszczeniu jest znacznie mniej miejsca i przytłoczyć. Za pomocą płyt gipsowo-kartonowych możemy łatwo wyodrębnić w sypialni powierzchnię dla garderoby. Ściana z płyt g-k o konstrukcji szkieletowej jest dość cienka, dzięki czemu nie odczujemy straty powierzchni użytkowej. Dodatkową zaletą takiej garderoby nad szafą jest możliwość swobodnej zmiany aranżacji pomieszczenia. W przypadku posiadania szafy możemy być ograniczeni stylistyką szafy lub możemy być zmuszeni do jej wymiany na nową, która będzie pasować do odświeżonej sypialni

Meble i półki

meble i półki w mieszkaniu

Ciekawym pomysłem jest zastąpienie mebli czy półek zabudową z płyt g-k. Takie zastosowanie płyt pozwala na praktycznie nieskończone możliwości aranżacji pomieszczenia bez ograniczeń ofertą i wzornictwem mebli z katalogu. Takie konstrukcje mogą też okazać się tańsze niż tradycyjne meble.

W ten sposób możemy stworzyć zabudowę, która będzie np. wychodzącym prosto ze ściany regałem. Ponadto łatwo przy takiej konstrukcji zamontować dodatkowe oświetlenie czy to punktowe, czy w postaci pasku LED, chowając wewnątrz wszystkie nieestetycznie wyglądające kable. Regały takie mogą też mieć przeróżne interesujące kształty. W podobny sposób można uzyskać interesująco wyglądającą meblościankę czy szafę, którą można zostawić otwartą lub zamontować przesuwane drzwi.

Ściana za telewizorem

ściana za telewizorem

Ciekawym pomysłem jest też zabudowa z płyt, na której powiesimy telewizor. Dzięki temu zabiegowi nie tylko będzie on bardziej wyeksponowany, ale również pozwoli to na ukrycie przewodów, czy dostosowanie dobrego oświetlenia wokół sprzętu.

Podział pomieszczenia

kuchnia z salonem

Za pomocą ścian działowych możemy wydzielić różne strefy w dużym pomieszczeniu. Tak na przykład w popularnych obecnie kuchniach z aneksem lub pomieszczeniach pełniących funkcję salonu, kuchni, jadalni i holu, możemy wydzielić poszczególne strefy. Ciekawie może wyglądać lekka ściana działowa do połowy wysokości sufitu lub z „oknem” na kuchnię. W ten sposób możemy uporządkować przestrzeń w pomieszczeniu a w połączeniu z podziałem na strefy na suficie podwieszanym, chociażby poprzez odpowiednie oświetlenie, możemy uzyskać bardzo ciekawą atmosferę pomieszczenia.

Płyty gipsowo-kartonowe również pozwalają na stworzenie nierównych ścian w kształcie fali czy łuku. Możemy uzyskać nieskończoną ilość różnych, ciekawych efektów, a ogranicza nas tylko wyobraźnia, co nie jest możliwe w przypadku ściany murowanej.

Zabudowa rur i karniszy

zabudowa rur i karniszy