Ciekawe wzory na ścianie. Jak je wykonać?

dekoracyjne wzory na ścianie w salonie

Dekoracyjne malowanie ścian — co musisz o nim wiedzieć?

Namalowane na ścianie wzory potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Aby jednak efekt naszej pracy stanowił ozdobę, a nie szpecił, powinniśmy podejść do tego naprawdę poważnie. Dokładnie przemyślmy, jaki wzór będzie pasować do charakteru wnętrza i na której ścianie go umieścimy. Pamiętajmy, że najestetyczniej wyglądają desenie namalowane na tylko jednej ze ścian lub na jej fragmencie. Absolutnie nie próbujmy umieszczać ich w całym pomieszczeniu. Taki zabieg sprawi, że dekoracje przytłoczą wystrój wnętrza, ocierając się przy tym o kicz.

Plan dekoracji warto rozrysować wcześniej na kartce, według której będziemy później działać. Można także skorzystać z pomocy programów graficznych, celem zrobienia wizualizacji.

Jeśli chcemy pracować na różnych kolorach, koniecznie spróbujmy wcześniej je ze sobą zestawić i sprawdźmy, czy na pewno do siebie pasują. Do malowania wzorów możemy użyć zwyczajnych emulsji akrylowych bądź zdecydować się na farby dekoracyjne, o różnych strukturach i właściwościach. Te drugie z pewnością wzmocnią efekt i nadadzą wzorom większej wyrazistości.

Łatwe wzory na ścianie do wykonania samodzielnie:

Nie każdy z nas ma rozwinięte zdolności artystyczne, stąd też warto wybrać jeden z prostych wzorów, który nie przysporzy nam zbyt wiele trudności. Porywanie się na zbyt skomplikowane wzory może zaowocować efektem przeciwnym do zamierzonego i koniecznością ponownego malowania ściany.

malowanie ścian w geometryczne kształty

Natomiast każdy powinien spokojnie poradzić sobie z następującymi motywami:

Geometryczne wzory na ścianie

Wzory geometryczne pasują właściwie do każdego pomieszczenia, a w ostatnim czasie wróciła na nie moda dzięki popularyzacji stylu vintage. Mogą być one zarówno w jednym kolorze, jak i wielobarwne.

Wykonanie krok po kroku:

 1. Na ścianie pomalowanej farbą bazową (w tym kolorze będą obrysy kształtów) zaznaczamy ołówkiem wzór składający się z dużych figur wielokątów. Najlepiej używać do tego poziomicy.
 2. Na powierzchni ściany zaznaczamy krawędzie wielokątów z pomocą taśmy malarskiej, zachowując kilka milimetrów odstępu od śladów ołówka tak, aby zostały one zamalowane farbą.
 3. Zalecane jest "zaimpregnowanie" farbą bazową krawędzi taśmy, dzięki czemu kolorowa emulsja nie podcieknie, a brzegi figur wyjdą idealnie gładkie.
 4. Geometryczne kształty pokrywamy emulsją wedle uznania, używając do tego wałka. Jeśli przebija spod spodu kolor bazowy, koniecznie po wyschnięciu farby nakładamy drugą, kryjącą warstwę.
 5. Odklejamy taśmę powoli, aby nie ubrudzić kształtów i pozostawiamy ścianę na kilka godzin do wyschnięcia.
 6. Gotowe! Mamy piękną ścianę w modne, geometryczne wzory w stylu art déco.

Malowanie ścian w pasy

Kolejną łatwą w wykonaniu i bardzo modną propozycją ożywienia ściany w pokoju są pasy. Ponadto tworzą one iluzję zmieniającą optycznie wymiary pomieszczenia:

 • poziome paski — sprawiają, że ściana wygląda na znacznie szerszą, szczególnie dobrze prezentują się w formie szerokiej;
 • pionowe pasy — optycznie podwyższają pomieszczenie, dobrze wyglądają zarówno szerokie, jak i wąskie, kolorowe pasy.

Aby namalować pasy na ścianie, będzie potrzebna poziomica, taśma malarska, ołówek, wałek i przynajmniej dwie różne farby (warto użyć kontrastowych kolorów). Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku kształtów geometrycznych, z tym że zaznaczamy na powierzchni ściany pasy o jednakowej szerokości.

wzory na ścianę w kształcie liści

Efekt dżungli — ściana w liście

W ostatnich sezonach w wystrojach wnętrz królują motywy roślinne. Sprawdzą się one idealnie również jako wzory na ścianie. Wystarczy, że kupisz gotowe szablony malarskie w kształcie liści (np. palmy, paproci czy monstery), gęstą farbę w 2 lub 3 odcieniach zieleni (jaśniejsze i ciemniejsze) oraz pędzelek gąbkowy.

 1. W pierwszej kolejności malujemy całą ścianę na kolor bazowy (dobrze sprawdzają się ciemne granaty, zielenie, a nawet czerń).
 2. Kiedy farba zupełnie wyschnie, przykładamy do niej szablon i odciskając gąbkowy pędzelek, wypełniamy go gęstą farbą w pierwszym odcieniu zieleni. Starajmy się, aby malowane przez nas liście były rozłożone dosyć gęsto, nieregularnie i pod różnymi kątami.
 3. Pozostawiamy do wyschnięcia. Nakładamy kolejne liście z pomocą następnego odcienia farby (liście mogą na siebie nachodzić) i po wyschnięciu, kolejne. Powtarzamy do momentu, aż ściana będzie zapełniona i powstanie "efekt dżungli".

Taki wzór może stanowić tło dla kanapy w salonie, czy łóżka w sypialni.

ściana w salonie

Marmurowa ściana

Kolejny ciekawy wzór to imitacja naturalnego marmuru. Można go wykonać łatwo, używając do tego kilku farb w zbliżonych do siebie barwach (jaśniejsze i ciemniejsze), wałka, oraz folii typu stretch. Przydać mogą się także słomki do napojów.

 1. Malujemy całą ścianę na jasny kolor bazowy. Czekamy, aż wyschnie.
 2. Kilkukrotnie owijamy wałek folią, dbając o to, aby powstały liczne marszczenia.
 3. Delikatnie maczamy wałek w kolejnej farbie i odciskamy na ścianie wzór układający się w nierównomierne rysy imitujące naturalną strukturę marmuru.
 4. Powtarzamy tę czynność z innymi odcieniami. Możemy także użyć emulsji w kolorze metalicznym, co pozwoli uzyskać bardzo ciekawy i elegancki efekt.
 5. Opcjonalnie: maczamy w farbie końcówki słomek do napojów, po czym wydmuchujemy silnie przez nie powietrze, aby na ścianę spadły kropelki farby.
 6. Gotowe! Ściana wygląda jak obłożona naturalnym marmurem!

ściana z efektem cegieł

Efekt cegieł

W minimalistycznych wnętrzach w stylu industrialnym czy skandynawskim doskonale sprawdzi się wzór imitujący ścianę z cegieł. To łatwy w wykonaniu deseń, którym możemy pokryć całą ścianę lub jej część (np. rogi pokoju). Efekt cegieł dodatkowo wzmocnią farby strukturalne, które stworzą wrażenie trójwymiarowości.

Wzór ten można wykonać na dwa sposoby: za pomocą taśmy malarskiej lub zwykłą gąbką.

 1. Malujemy całą ścianę na kolor bazowy, który będzie stanowił "spoiny" cegieł.
 2. Następnie w zależności od wybranego sposobu:
  • Z pomocą poziomicy wyznaczamy równe, poziome paski, wzdłuż których przyklejamy cieniutką taśmę malarską. Następnie odmierzamy równe odległości i przyklejamy paski pionowe, tak aby utworzyły siatkę wyglądającą niczym mur z cegieł. Wypełniamy przestrzenie farbą strukturalną i po lekkim przeschnięciu odklejamy taśmę.
  • Maczamy prostokątną gąbkę w farbie i odciskamy nią kształt cegły na ścianie. Pamiętajmy, aby każda kolejna warstwa miała właściwe przesunięcie i równe odstępy.
 3. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Górzysty krajobraz

Amatorzy górskich wędrówek mogą sięgnąć do pokładów swoich artystycznych zdolności i namalować własne pasmo na ścianie. Można postawić na gotowy szablon lub samodzielnie zaznaczyć i wypełnić szczyty za pomocą pędzla.

 1. Na początek należy pomalować ścianę jasną farbą. Będzie to stanowić niebo.
 2. Po wyschnięciu farby, mniej więcej w 1/4 wysokości ściany (mierząc od góry) najjaśniejszym kolorem zaznaczamy nierówne pasma szczytów, wypełniamy je i pozostawiamy do przeschnięcia.
 3. Kolej na następne, ciemniejsze pasmo. I później kolejne.
 4. Na koniec możemy najciemniejszym kolorem wymalować kilka "świerków". Jeśli nie wiemy, jak to zrobić ręcznie, kupmy odpowiedni szablon.
 5. Gotowe! Góry jak malowane! :)

góry namalowane na ścianie w pokoju

Malowanie wzorów na ścianie — podsumowanie

Dekoracyjne malowanie ścian jest naprawdę proste. Wymaga jedynie skrupulatności i pomysłowości. Ciekawe wzory na ścianie nie tylko ożywiają pomieszczenie, ale również nadają wnętrzu indywidualny charakter. Możesz zdecydować, czy wykonać je własnoręcznie (np. z pomocą gąbki czy taśmy), czy postawić na gotowe wzory dostępne w sklepach. Nie bójmy się zamieniać ściany we własne dzieła sztuki!