Jaka farba do okien drewnianych?

jaka farba do okien drewnianychRenowacja okien drewnianych pozwala na poprawę ich właściwości estetycznych i funkcjonalnych bez konieczności wymiany stolarki na nową. Aby malowanie okien drewnianych przyniosło zamierzony efekt warto zadbać o odpowiedni dobór farb, właściwe przygotowanie powierzchni oraz prawidłowy przebieg procesu renowacji. Co ważne, renowacji możemy poddać również stolarkę okienną z tworzywa.

Jak pomalować okna drewniane?

Malowanie okien drewnianych wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. To jak powinniśmy przygotować powierzchnię przed malowaniem i jakich preparatów do tego użyć zależy od aktualnego stanu naszych okien:

 • surowe drewno wymaga zagruntowania i nałożenia farby nawierzchniowej,
 • drewno malowanie wymaga matowienia lub gruntowania, a następnie nałożenia farby nawierzchniowej,
 • drewno malowane z łuszczącą się powłoką malarską trzeba będzie najpierw oczyścić.

Jaka farba do okien drewnianych?

Do renowacji okien drewnianych możemy polecić dwa produkty to farby: Tikkurila Everal Aqua oraz ochronna farba do drewna Tikkurila Valitti Opaque. Czym się charakteryzują?

farba everal aqua semi mat

Tikkurila Everal Aqua to uniwersalna wodorozcieńczalna emalia akrylowa o doskonałych właściwościach. Produkt wyróżnia się ze względu na wysoką trwałość powłoki malarskiej. Powłoka malarska jest odporna na:

 • zmienne warunki,
 • uszkodzenia,
 • zmywanie,
 • różnice temperatur,
 • promieniowanie UV (nie żółknie).

Dzięki swoim właściwościom emalia Everal Aqua jest przeznaczona do ochrony i dekoracji elementów drewnianych, także tych wyeksponowanych na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Farba skutecznie zabezpiecza drewno przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, w tym nie tylko promieniowania UV, ale również wilgoci.

Duża siła krycia pozwala na dokładne pokrycie uprzednich powłok malarskich, niezależnie od ich intensywności. Farba doskonale sprawdza się zarówno w przypadku pierwszego malowania surowego drewna (farbę zalecamy stosować na podkład), jak i w przypadku wymalowań o charakterze renowacyjnym.

Produkt jest dostępny w kilku wariantach wykończenia:

 • matowym,
 • półmatowym,
 • błyszczącym.

Decydując się na malowanie okien drewnianych farbą Tikkurila Everal Aqua możemy wybrać spośród szerokiej gamy kolorystycznej – ponad 13 tysięcy kolorów do wyboru.

valtti opaque

Tikkurila Valtti Opaque to akrylowa ochronna farba do drewna zewnętrznego. Produkt charakteryzuje się szeregiem zalet, wśród których na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoka trwałość i odporność powłoki malarskiej na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Valtti Opaque to farba, która samoczynnie reguluje poziom wilgotności zabezpieczonej powierzchni, dzięki czemu nie powstają na niej pęcherze, a powłoka malarska nie pęka i nie łuszczy się.

Tikkurila Valtti Opaque to farba dedykowana do eksploatacji w wymagających warunkach zewnętrznych, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się do malowania okien drewnianych zarówno po stronie wewnętrznej (w pomieszczeniu), jak i zewnętrznej. Produkt można aplikować na powierzchnie surowe, jak i powierzchnie uprzednio malowane farbami nawierzchniowymi do drewna. Co ważne, Opaque to produkt uniwersalny, który możemy wykorzystać do ochronnego i dekoracyjnego malowania wszystkich elementów drewnianych – stolarki okiennej i drzwiowej, drewnianej elewacji budynku, konstrukcji tarasowej, mebli ogrodowych czy drewnianych placów zabaw dla dzieci.

Dostępna kolorystyka: Wszystkie kolory z kart kolorów Tikkurila "Farby Fasadowe" oraz Tikkurila "Vinha"

Jak przygotować okna drewniane do malowania?

Malowanie okien drewnianych służy przede wszystkim ich zabezpieczeniu przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Od tego, jak przygotujemy stolarkę do aplikacji warstwy nawierzchniowej będzie zależała skuteczność ochrony oferowanej przez powłokę malarską. Dlatego przed nałożeniem farby okna uprzednio malowane należy:

 • dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń powierzchniowych,
 • zmatowić (jeśli stara powłoka malarska nie łuszczy się i nie kruszy),
 • oczyścić z łuszczących się fragmentów starej farby,
 • uzupełnić powstałe podczas czyszczenia nierówności przy pomocy odpowiedniej szpachlówki,
 • nałożyć wybrany podkład.

Czyszczenie ram okiennych z fragmentów łuszczącej się farby ma istotne znaczenie dla przyczepności nowej powłoki malarskiej, a uzupełnienie braków szpachlówką pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej i estetycznej powierzchni. Jeśli pominiemy ten krok powłoka malarska będzie nierówna, co może być drażniące, zwłaszcza po wewnętrznej stronie okien.

Jak dobrać grunt do powierzchni drewnianych?

Standardowo polecanym przez nas produktem jest grunt Tikkurila Everal Aqua Primer. Aqua Primer bardzo dobrze sprawdza się w przypadku surowego drewna. Produkt wyrównuje podłoże i zmniejsza jego chłonność przed aplikacją emalii, co przekłada się na większą wydajność produktu nawierzchniowego oraz możliwość uzyskania równej warstwy powłoki malarskiej. W sytuacji, w której powierzchnia była wcześniej malowana produktem rekomendowanym jest grunt szczepny.

Farba przeznaczona jest do gruntowania wewnętrznych powierzchni drewnianych i drewnopochodnych takich jak: okna, drzwi, meble, listwy przypodłogowe.