Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?

Beton na ścianie coraz częściej wybierany jest przez inwestorów jako sposób na wykończenie domowych wnętrz. I choć kojarzyć się może z obrazkiem niedokończonego po wzniesieniu budynku to jednak wystarczy zerknąć na zdjęcia pomieszczeń wykończonych nim, aby zdać sobie sprawę, że efekt betonu na ścianie pozwala stworzyć kompozycje atrakcyjne wizualnie. Czym jest beton architektoniczny i w jakich wnętrzach się sprawdzi? Czego potrzebujesz, aby uzyskać efekt betonu na ścianie?

Czym wyróżnia się beton architektoniczny?

To rodzaj betonu powstającego na bazie spoiwa wapiennego, który odznacza się odmiennymi od zwykłego betonu cechami wizualnymi - charakterystycznymi wżerami i wyraźnie zauważalnymi warstwami strukturalnymi. Ma także naturalne przebarwienia. Możliwa jest do uzyskania bardzo bogata różnorodność efektów - możemy otrzymać powierzchnię surowego betonu, gładkiego lub litego, a nawet efekt deskowania lub wykończenie imitujące stal. Wytwarzane płyty betonowe oferują różnorodne możliwości aranżacyjne, pasując do wnętrz w różnych stylach - od nowoczesnych po loftowe. Możliwość zastosowania różnych technik nakładania pozwala na indywidualne dostosowanie efektu betonu do stylu danego wnętrza.

Czasem określa się go jako imitację betonu lub farbę betonową, trzeba jednak pamiętać, że to prawdziwy beton - jest trwały i wytrzymały. Prezentuje się jednak znacznie ładniej i daje nadzwyczaj szerokie możliwości aranżacyjne. A ponieważ beton dekoracyjny jest wyrabiany na bazie spoiwa wapiennego, tynk mineralny nie będzie potrzebny do wykończenia ściany. Ciekawą jego odmianą jest beton woskowany.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się beton dekoracyjny na ścianie?

Imitacja betonu na ścianie będzie prezentowała się dobrze w każdego rodzaju pomieszczeniu - sypialni, salonie, kuchni, przedpokoju i łazience. Beton na ścianie w sypialni może dodać wnętrzu niepowtarzalnej atmosfery. Należy pamiętać, że może zostać wkomponowany w wystrój pomieszczeń narażonych na wilgoć, gdyż betonowe ściany całkowicie odporny na działanie bakterii, grzybów i pleśni. Jeśli więc marzy Ci się efekt deskowania na przykład w łazience, to odpowiednio wykonana imitacja betonu na ścianie będzie lepszym wyjściem niż drewno. Natomiast dla uzyskania efektu betonu, należy zwrócić uwagę na równomierne rozprowadzenie świeżo nałożonej masy, by zapewnić estetyczny i trwały wygląd.

drewniana półka na tle ściany z efektem betonu

Efekt betonu na ścianie a charakter wnętrza

Beton dekoracyjny sprawdzi się w aranżacjach wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Betonową ścianę możesz zastosować jako element podkreślający styl industrialny, ale równie dobrze będzie się prezentowała także w pomieszczeniu o stylu skandynawskim. Efekt płyt betonowych pięknie komponuje się z surowym drewnem, stalowymi i chromowanymi dodatkami oraz szkłem, stanowi też dobre tło dla żeliwa.

Zaprawy imitujące beton w naturalnym kolorze świetnie wyglądają w towarzystwie bieli i czerni oraz różnych odcieni szarości. Mogą jednak stanowić także wspaniały podkład dla pastelowych dodatków - błękitu i różu. Dzięki zastosowaniu betonu architektonicznego możesz nadać swoim wnętrzom nowoczesny, elegancki charakter oraz estetyczny wygląd.

Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?

Do uzyskania pożądanego efektu w postaci betonu na ścianie potrzebować będziesz odpowiednich materiałów, a sposoby postępowania są generalnie 3. Możesz zdecydować się na zabarwiony drobnoziarnisty tynk mineralny, betonową farbę lub beton architektoniczny. Jakie są między nimi różnice?

biały fotel na tle ściany z efektem betonu

Farba betonowa stosowana jest na gotowych już ścianach, a celem jej użycia jest nadanie powierzchni struktury i koloru betonu. To łatwy sposób na szybki remont, a ściana odnowiona z użyciem farby betonowej będzie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Tynk dekoracyjny natomiast tworzy powierzchnię imitującą beton, ale odnowiona za jego pomocą ściana będzie idealnie gładka. Zaletą tynku jest możliwość barwienia go na dowolny kolor pasujący do wnętrza.

Trzeci sposób to oczywiście beton architektoniczny. W porównaniu z tynkiem dekoracyjnym prezentuje się znacznie ciekawiej - ma wyraźną, nieregularną strukturę i możemy go aplikować na różne sposoby tak, aby uzyskać interesujące nas rezultaty.

Farba betonowa stosowana jest na gotowych już ścianach, a celem jej użycia jest nadanie powierzchni struktury i koloru betonu. To łatwy sposób na szybki remont, a ściana odnowiona z użyciem farby betonowej będzie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Tynk dekoracyjny natomiast tworzy powierzchnię imitującą beton, ale odnowiona za jego pomocą ściana będzie idealnie gładka. Zaletą tynku jest możliwość barwienia go na dowolny kolor pasujący do wnętrza. Aby uzyskać powierzchnię ścian z efektem betonu, stosuje się specjalne tynki imitujące ten materiał, dzięki czemu wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru. Jako podkład pod tynk imitujący beton stosuje się zwykle płyty gipsowe, co zapewnia łatwą i szybką aplikację materiału na ścianach. Grubość ziarna tynku wpływa na ostateczny wygląd i teksturę ściany.

Trzeci sposób to oczywiście beton architektoniczny. W porównaniu z tynkiem dekoracyjnym prezentuje się znacznie ciekawiej - ma wyraźną, nieregularną strukturę i możemy go aplikować na różne sposoby tak, aby uzyskać interesujące nas rezultaty.

Beton na ścianie - jak uzyskać efekt betonu?

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz mieć na ścianie efekt w postaci betonu, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości beton oraz narzędzia. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie powierzchni ściany - należy usunąć z niej brud, kurz, resztki starych farb czy łuszczącego się tynku.

Beton to materiał sypki i w takiej też formie jest sprzedawany - należy dodać do niego wodę w ilości określonej przez producenta na opakowaniu. Dzięki temu otrzymasz odpowiednią konsystencję betonu i z łatwością nałożysz go na ścianę oraz rozprowadzisz na niej. Jeśli będzie zbyt gęsty, jego nakładanie będzie utrudnione i może pękać, a jeśli zbyt rzadki, czas jego schnięcia wydłuży się. Sama aplikacja betonu na ścianie przebiega tak jak położenie zaprawy tynkarskiej zwykłego typu, nie jest to więc czynność bardzo trudna.

Czy beton rzeczywiście może być nakładany na ścianę w tylko jednej warstwie? To niestety mit - aby imitacja betonu prezentowała się dobrze i była trwała, potrzebne będą przynajmniej dwie warstwy nałożone w odpowiednich odstępach czasu. Pierwsza z nich powinna być bardzo cienka i ułożona na gładko - jej zadaniem jest zwiększenie przyczepności podłoża i przygotowanie go pod warstwę drugą. Po jej nałożeniu należy odczekać z aplikacją drugiej do całkowitego jej wyschnięcia.

Druga warstwa betonu jest tą właściwą - tą, którą Twoi goście i Ty sam, będziecie oglądali i podziwiali. Aby nałożyć ją prawidłowo i aby mogła uzyskać odpowiednią przyczepność, należy lekko zwilżyć ją wodą. Teraz można nałożyć drugą warstwę betonu. Jeśli pragniesz efektu dużej porowatości, nie gładź nałożonej masy zbyt intensywnie po aplikacji. Jeśli jednak oczekujesz idealnie gładkiej, stalowej formy betonu, użyj płaskiej krawędzi pacy aby usunąć pęcherzyki powietrza.

Sposób na dekorację wnętrza np. zastosowanie płyt betonowych, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz tworzą idealne tło.

Beton na ścianie - pielęgnacja

Efekt betonu na ścianie prezentuje się zjawiskowo. Nie można jednak zapomnieć o fakcie, że jest bardzo praktyczny - beton jest odporny na wilgoć, działanie bakterii i innych czynników biologicznych oraz na ogień. Jego utrzymanie w czystości jest bardzo proste - jeśli się zakurzy, wystarczy omieść ścianę miotełką. W pomieszczeniach narażonych na zachlapania warto go zaimpregnować.

Beton na ścianie wymaga regularnej pielęgnacji. Aby zachować jego wygląd i funkcjonalność, warto regularnie czyścić powierzchnię. Beton jest odporny na zabrudzenia, ale w razie potrzeby można użyć delikatnych środków czystości.

Podsumowanie

Beton stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykańczania ścian wewnątrz pomieszczeń. Trudno się temu trendowi dziwić, bowiem beton na ścianie prezentuje się wyjątkowo elegancko i dobrze komponuje się z wieloma stylami wnętrzarskimi.

Efekt, jakim jest betonowa ściana, to ciekawe rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat. Bez względu na to, czy wybierzesz betonowe płyty, beton strukturalny, tynki dekoracyjne, masy dekoracyjne, czy farbę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu ściany i regularnej pielęgnacji. Tylko wtedy beton na ścianie będzie nie tylko efektowny, ale też praktyczny.

Zastosowanie betonu w aranżacji wnętrz staje się coraz popularniejsze ze względu na jego unikalne właściwości. Beton, znany ze względu na wytrzymałość powierzchni, dodaje nowoczesnego wyglądu i wprawia wnętrze w industrialny charakter, podczas gdy jego naturalna tekstura i kolorystyka tworzą zrównoważony kontrast z innymi materiałami. Jego praktyczne i estetyczne zalety sprawiają, że zastosowanie betonu jest doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają nowatorskich i trwałych rozwiązań do swojego domu.