Tynki maszynowe

Aktywne filtry

TYNKI MASZYNOWE — CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OD TYNKÓW RĘCZNYCH?

Tynkowanie maszynowe cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród wykonawców usług remontowo-budowlanych, jak i właścicieli mieszkań i domów. Za ich wyborem przemawia szybkość aplikacji oraz jakość uzyskiwanej wyprawki tynkarskiej.

Oszczędność pracy i czasu

Nakładanie tynków maszynowych jest o wiele szybsze niż tych narzucanych ręcznie. Wynika to z tego, że nie wymagają one mieszania z użyciem betoniarki przed nakładaniem (tynki ręczne tego wymagają). Dodatkowo tynki narzucane ręcznie mają specjalne dodatki, których zadaniem jest opóźnienie procesu wiązania. Takich dodatków nie posiadają tynki maszynowe, dzięki czemu szybciej wiążą, oszczędzając czas. Nie trzeba ich rozprowadzać pacą styropianową, dlatego oszczędzają one ciężką pracę.

Oszczędność środków

Użycie tynku maszynowego przyspiesza postęp prac i dodatkowo pozwala oszczędzać pieniądze. W przeciwieństwie do tynku narzucanego ręcznie, po tynkowaniu maszynowym nie pozostają resztki tynku, których nie można później wykorzystać. Może po nim pozostać jedynie sucha mieszanka w workach, którą można wykorzystać przy następnych pracach.

Do najpopularniejszych tynków maszynowych zalicza się tynki gipsowe oraz tynki cementowo-wapienne.

Wady tynkowania maszynowego

Podstawową wadą tynkowania maszynowego jest potrzeba posiadania lub wypożyczenia specjalistycznego agregatu tynkarskiego. Bez niego nie ma możliwości nałożenia tynku przy użyciu natrysku. Wiele firm umożliwia wynajęcie agregatu tynkarskiego, co jest wygodną opcją w przypadku sporadycznego używania tego urządzenia.

Firmy budowlane zajmujące się tynkowaniem w technice nakładania maszynowego wybierają zakup agregatu tynkarskiego na własność, ponieważ wynajem może być kosztowny. Do obsługi urządzenia potrzebne jest odpowiednie wyszkolenie, dlatego tynki maszynowe najczęściej nakładają fachowcy, którzy odbyli potrzebne kursy i mają za sobą lata praktyki. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do zastygnięcia tynku w agregacie tynkarskim! Grozi to poważnym uszkodzeniem urządzenia!

Dla pozostałych osób lepszym wyborem będzie tradycyjne (ręczne) nakładanie tynku lub wynajęcie firmy budowlanej specjalizującej się w tego typu pracach. Przy niewielkich domowych remontach dużo tańszym i bardziej opłacalnym sprzętem okaże się mieszadło montowane do wiertarki. Pozwala ono przygotować porcję tynku, która wystarczy do wykończenia niedużych powierzchni. Nieumiejętne nałożenie tynków może skończyć się koniecznością skucia tynku, stąd ich wykonanie najelpiej zlecić fachowcom.

Drugą istotną wadą tego typu tynku maszynowego jest konieczność pośpiechu podczas nakładania. Tynk przeznaczony do tynkowania maszynowego jest wyposażony w specjalne dodatki, które mają na celu przyspieszenie wiązania. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę, ale jednocześnie niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego związania — a co za tym idzie słabej przyczepności tynku do podłoża, co może skończyć się skuwaniem tynku i koniecznością ponownego nakładania.

WŁAŚCIWOŚCI POPULARNYCH TYNKÓW MASZYNOWYCH

Tynki maszynowe w zależności od składu, wykazują różne właściwości użytkowe. Pozwala nam to na wykorzystywanie ich w różnego rodzaju pomieszczeniach, a uzyskane efekty będą różniły się od siebie w zależności od tego, czy wykorzystamy tynk wapienny, tynk gipsowy, czy może tynk cementowo-wapienny. Rodzaj tynku dobiera się pod typ podłoża i rodzaj powierzchni z uwzględnieniem warunków otoczenia, w którym znajdują się ściany.

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE TYNKÓW GIPSOWYCH

Tynki maszynowe gipsowe to połączenie gipsu, wody oraz różnych dodatków (modyfikatorów). Są to tynki do stosowania wewnątrz z racji tego, że przepuszczają wodę, przez co nie mogą być użyte do tynkowania ścian na zewnątrz. Dzięki tej właściwości poprawiają one mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, ponieważ pochłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniu i oddają go, gdy wewnątrz jest zbyt sucho.

Ponadto tynki gipsowe są odpowiednim wyborem dla alergików, ponieważ gips nie jest alergenem. Jedyną istotną wadą tynków gipsowych jest to, że może się on przyczyniać do powstawania korozji metali. Ma to związek z przepuszczalnością wilgoci, przez co konstrukcje metalowe znajdujące się pod tynkiem należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Tynk gipsowy maszynowy charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania – odpowiedni skład i faktura materiału tynkarskiego pozwala uzyskać idealnie gładkie ściany, podczas gdy zaawansowanie technologiczne daje możliwość dowolnego gładzenia i fakturowania powierzchni. Tego typu tynki idealnie nadają się zatem do dekoracji ścian i sufitów.

Tynki maszynowe gipsowe to świetne rozwiązania dla zastosowań wielkopowierzchniowych, gdzie kluczową rolę odgrywa krótki czas schnięcia. Tynki gipsowe są aktualnie najczęściej stosowanym rodzajem tynków maszynowych, szczególnie do wykończenia wnętrz pomieszczeń. Do poprawienia elastyczności i wydajności stosuje się dodatek kruszyw lekkich. Warto dodać, że maszynowy tynk gipsowy jest paroprzepuszczalny oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniach, o czym już wcześniej wspomniano.

Tynki gipsowe — jak powinno się je nakładać?

Zarówno tynki gipsowe nakładane ręcznie, jak i te przeznaczone do tynkowania maszynowego, są jednowarstwowe. Oznacza to, że powinno unikać się sytuacji, gdy warstwy tego typu tynku nakładają się na siebie. Może to spowodować zmniejszoną przyczepność tynku, a w konsekwencji — odpadanie ze ściany. Przy nakładaniu tynku gipsowego powinno używać się specjalnej siatki tynkarskiej, która dodatkowo spaja tynk, przeciwdziałając jego pękaniu i oddzielaniu się od ściany. Miejsca szczególne, gdzie powinno używać się siatki, to łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Użycie siatki zapobiega pęknięciom, które mogą powstać w wyniku pracy budynku.

Tynkowanie maszynowe najlepiej jest rozpocząć dopiero po około 3 miesiącach od wybudowania domu tak, aby uniknąć tynkowania w okresie osiadania budynku. Wyjątkiem od tej reguły są ściany z bloczków betonu komórkowego lub z pustaków. Wówczas tynk gipsowy maszynowy można nakładać już po około 30 dniach od wymurowania ścian. Rozpoczęcie prac tynkarskich przed tym terminem może skutkować powstawaniem pęknięć tynku. Przed rozpoczęciem nakładania tynku maszynowego gipsowego, należy zastosować preparat gruntujący na powierzchniach przeznaczonych do tynkowania. Należy też zabezpieczyć stolarkę okienną (jeśli jest już zamontowana), ponieważ zabrudzenia z tynku są trudne do usunięcia.

Minimalna grubość tynku gipsowego to około 8 mm, a maksymalna - 50 mm. Przyjmuje się, że optymalna maksymalna grubość tynku gipsowego nakładanego przez agregat tynkarski wynosi mniej niż 1 cm. Po nałożeniu należy zapewnić optymalny czas na całkowite wyschniecie przed malowaniem. Tynki gipsowe można bez przeszkód malować po około 7 dniach od nałożenia — w zależności od rodzaju podłoża, temperatury otoczenia i wilgotności pomieszczenia, czas ten może się wydłużyć. Minimalna temperatura, w jakiej tynk tego typu może być używany, to +5°C. Może on być używany w pomieszczeniach o standardowym poziomie wilgotności na poziomie do 70%, czyli także w łazienkach i kuchniach.

Jakie są rodzaje tynków gipsowych?

Istnieją różne rodzaje tynków gipsowych, które różnią się zastosowaniem. Ich specyfikacja jest określona w europejskiej normie EN 13279-1:2004 oraz w jej polskim odpowiedniku PN-EN 13279-1:2005. Zgodnie z nimi, tynk gipsowy występuje w aż siedmiu rodzajach. Są to:

  • B1 – tynk gipsowy zwykły. Zawiera przynajmniej 50% gipsu i maksymalnie 5% wapna,
  • B2 – tynk na bazie gipsu, który zawiera mniej niż 50% gipsu i maksymalnie 5% wapna,
  • B3 – tynk gipsowo-wapienny,
  • B4 – tynk gipsowy lekki, który zawiera ponad 50% gipsu,
  • B5 – tynk lekki na bazie gipsu zawierający mniej niż 50% gipsu,
  • B6 – tynk lekki gipsowo-wapienny,
  • B7 – tynk o zwiększonej twardości zawierający ponad 50% gipsu.

Oprócz powyższych, wyróżnia się także tynki maszynowe gipsowe specjalnego przeznaczenia. Zazwyczaj nie są one dostępne w bezpośredniej sprzedaży, lecz wiele przedsiębiorstw produkuje je na zamówienie. Są to

  • C1 – tynk gipsowy zawierający włókna,
  • C3 – tynk akustyczny,
  • C4 – tynk do izolacji ciepłochronnej,
  • C5 – tynk ogniochronny,
  • C6 – tynk cienkowarstwowy.

TYNK MASZYNOWY CEMENTOWO-WAPIENNY

Do nałożenia tynku maszynowego cementowo-wapiennego mogą przekonać nas jego wyjątkowe właściwości, takie jak: odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy niewrażliwość na dużą wilgotność powietrza. Tynki maszynowe tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością, co czyni je świetnym rozwiązaniem dla zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Właściwości tego typu tynków sprawiają, że są one idealnym wyborem na elewację zewnętrzną budynków.

Tynki cementowo-wapienne często są wybierane do wykańczania powierzchni, które narażone są na intensywne użytkowanie. Tego typu tynki maszynowe można stosować w takich pomieszczeniach jak: kuchnia, łazienka, a nawet na wspomnianych wyżej elewacjach budynków.

Tynki cementowo-wapienne — jak należy je nakładać?

Przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć stolarkę okienną i drzwiową (jeśli jest już zamontowana). Zabezpieczyć należy też gniazdka elektryczne i inne elementy, których zabrudzenie mogłby nastarczyć nam problemu. Następnie na powierzchnię ścian i sufitów trzeba nałożyć preparat gruntujący, który sprawi, że podłoże nie będzie zbyt szybko wpijało wody z tynku. Pozwoli to uniknąć mikropęknięć i umożliwi równomierne schnięcie tynku. Elementy stalowe należy zabezpieczyć przy pomocy farby antykorozyjnej.

Dużą zaletą tynku cementowo-wapiennego jest to, że jest to produkt wielowarstwowy. To znaczy, że nie ma potrzeby nakładania maszynowego w jednej warstwie. Użycie wielu warstw pozwala zniwelować duże krzywizny i nierówności, dzięki czemu całą powierzchnię można idealnie równo wyprowadzić. Tynki maszynowe cementowo-wapienne układa się w trzech warstwach:

  • pierwsza — stanowi warstwę szczepną tynku maszynowego. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona ogniwem spajającym pozostałe warstwy tynku z powierzchnią podłoża. Grubość tej warstwy tynku zależy od rodzaju i faktury podłoża, zwykle ma grubość kilku milimetrów,
  • druga — warstwa podstawowa. Stanowi ona podkład pod końcową warstwę tynku. Ma ona zwykle grubość nie mniejszą niż 15 mm. Można nakładać więcej niż jedną warstwę — w zależności od krzywizny ściany. Jeśli na ścianie mają zostać umieszczone płytki ceramiczne, wówczas jest to warstwa końcowa,
  • trzecia — warstwa dekoracyjna. Tynk maszynowy nakłada się wówczas w celu dekoracji pomieszczeń. W zależności od użytego materiału, można uzyskać ciekawe efekty pracy.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne wysychają znacznie dłużej niż tynki maszynowe gipsowe. Nie wolno ich też wietrzyć do 30 dni po nałożeniu, ponieważ przez zawartość cementu, tynk tego typu kurczy się w procesie schnięcia. Wietrzenie, a więc przyspieszanie schnęcia, może spowodować mikropęknięcia tynku i obniżyć jego walory wizualne. Tynk maszynowy tego typu nie jest tak gładki jak tynk gipsowy, dlatego może on wymagać dodatkowego wykończenia.

Tynki maszynowe wapienne

Tynki wapienne nakładane maszynowo mają podobne właściwości do tynków gipsowych. Tworzy się je z naturalnych składników, które nie mają cech alergenu. Dodatkowo tynki wapienne mają inną ciekawą cechę — są odporne na korozję biologiczną — zasadowy odczyn wapnia tworzy niekorzystne warunki dla rozwoju grzybów chorobotwórzych. Te dwie właściwości sprawiają, że tynki wapienne nie przestają być popularne w szpitalach i mieszkaniach osób, które mają problemy z układem oddechowym.

Ciekawostką jest to, że tynki tego typu mają właściwości samoregeneracyjne. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że mikropęknięcia powłoki tynkarskiej (powstające na przykład w wyniku różnicy temperatur, zmiany wilgotności powietrza, pracy podłoża) potrafią same się zabliźnić. Z tego powodu tynki tego typu chętnie używa się w budynkach narażonych na drgania (położonych przy ruchliwej ulicy, przejeździe kolejowym itp.).

TYNKI MASZYNOWE GIPSOWE WARSZAWA

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych Klientów, sklep Pigmentologia oferuje wysokiej jakości tynki maszynowe przeznaczone do tynkowania maszynowego powierzchni wewnętrznych. W asortymencie posiadamy zarówno popularne tynki gipsowe, jak i tradycyjne rozwiązania tynków cementowo-wapiennych. Obok tynków maszynowych, w sklepie stacjonarnym działającym na terenie miasta Warszawa, oferujemy również akcesoria do tynkowania oraz materiały nawierzchniowe i wykończeniowe. Cała nasza oferta jest również dostępna online. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

20 000+ sprzedanych farb i narzedzi malarskich
Ponad 10 lat doświadczenia
4.8/5.0 Średnia ocena satysfakcji klientów